1483 Yılında Bir Hac Yolculuğu
Angela'nın Külleri'nin yazarı Frank McCourt'ın “Tarihsel romanın yeni ustası“ olarak nitelendirdiği Sheri Holman'ın bu romanı Umberto Eco'nun Gülün Adı'ndan bu yana yayınlanan 'en sürükleyici tarihsel roman' olarak değerlendiriliyor.
Romanlarında ele aldığı dönemleri ve koşulları en ince ayrıntılarına kadar inceleyerek öyküsünü belgesel titizliğiyle işlemesiyle tanınan Holman, Azize Katherine'in Çalınan Dili'nde okurunu 15. yüzyıla götürüyor. Günümüzden 500 yıl önce bir grup insan Almanya'dan Filistin'e hac yolculuğunu nasıl yapabilirdi?
1483 yılında hac yolculuğuna çıkmaya karar veren Rahip Felix Fabri ve bir grup Alman Hıristiyan Ulm'den yola çıkıp önce italya'ya oradan da gemiyle Kudüs'e gidiyorlar ve ardından da Sina Çölü'nü geçerek Mısır'a, İskenderiye'ye geliyorlar...
Dönemin koşullarını, yaşam tarızını ve insan ilişkilerini yine belgesel düzeyinde bir gerçekçilikle aktaran Holan Ortaçağın dinsel bağnazlığını da çarpıcı bir şekilde gözler önüne seriyor.
Hıristiyanlık'taki bağnazlığın İslamiyet'teki bağnazlıktan hiç de aşağı kalmadığının görüldüğü öyküde, aylar süren yolculuk boyunca uğranılan ülkelerde, Rodos'ta, Kıbrıs'ta, Filistin'de Rahip Felix'in tutkuyla bağlı olduğu İskenderiyeli Azize Katherine'in kutsal vücudunun çeşitli parçaları, eli, kulağı ve nihayet dili, bulunduğu kiliselerden kaybolmaktadır. Kutsal Topraklara birlikte geldiği hacı grubuyla birlikte bu sırrı çözmeye kararlı olan rahip, Sina Dağı'nın eteklerindeki manastıra kadar gidecektir...
Azize Katherine'in Çalınan Dili'ni okurken sürükleyici olayların içinde 500 yıl öncesine heyecan verici bir yolculuk yapacaksınız.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758337217
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
360
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-01
Çeviren
Gülçin Aldemir,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat