Balkanlar Ortadoğu Kafkasya Soğuk Savaş Sonrası ABD Politikaları

%25
Balkanlar Ortadoğu Kafkasya -soğuk Savaş Sonrası Abd Politikalar,Vassi
Batı Avrasya'ya Soldan Yaklaşım
Kingston Üniversitesi'nde görev yapan Yunanlı araştırmacı ve gazeteci Foukas ABD'nin önde gelen stratejisti ve eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Zbigniew Brzezinski'nin Büyük Satranç Tahtası kitabında ileri sürdüğü görüşlerle tartışarak, Avrasya'ya ilişkinbarışçı ve dayanışmacı öneriler geliştirmeye çalışıyor.
Küresel egemenlik için Avrasya'ya egemen olmanın şart olduğunu belirten Brzezinski, özellikle petrol ve doğal gaz kaynakları açısından zengin enerji havzalarının önemine dikkat çekiyor ve ABD'nin bölgeye egemen olması için ne yapması gerektiğini tartışıyordu. Nitekim hep bu Satranç Oyunu'nun birer parçası olduğu artık biliniyor.
Soğuk Savaş'ın bitiminden ve 11 Eylül saldırısından sonra ABD'nin askeri ve politik stratejilerinde nelerin değiştiğini ele alan Fouskas, Avrasya'da Avrupa Birliği'nin izlediği alternatif politikaları da eleştiriyor ve özellikle Almanya, Fransa, İngiltere ve Türkiye'nin rollerini tartışıyor.
Bu arada Türkiye-Kıbrıs-Yunanistan arasındaki ilişkiler ve özellikle de Türkiye-Kıbrıs-AB ilişkileri bağlamında Yunanlı araştırmacının gözlemleri ve değerlendirmeleri dikkat çekiyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758337767
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
214
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-02
Çeviren
Ali Çakıroğlu,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat