Postmodernizme Hayır "Postmodernlik" ve "devrim" elinizdeki kitabı özetleyen iki sözcük. Callinicos'a bakılırsa pek ortak yanları yokmuş gibi görünen bu iki kavramın paylaştığı bir özellik vardır: Her iki kavramın da toplum dünyasında göndergesi yoktur.

Postmodernizme Hayır, temel olarak şu üç konuda, I) Foucault, Derrida ve aydınlanmanın mirasçısı olan felsefecileriyle yapısalcılık sonrası; II) Yüksek modern sanatın içine düştüğü varsayılan açmaz ile bunun yeni sanat biçimleriyle yer değiştirmesi; III) Yapıları Marx'ın bakışının dışında olan "endüstri sonrası" toplulukların sözde ortaya çıkışı ile endüstri kapitalizmi hakkında başka kuramlar konusunda postmodernizme yöneltilmiş eleştirileri ele almaktadır.

Kitap bütün bu konuları ele alıyor. Yapısalcılık sonrasının ülkücü usdışıcılığına meydan okuyor. Son dönemdeki sosyo-ekonomik gelişmelerin kapital birikiminin klasik örüntülerinde kökten bir değişiklik yarattığı düşüncesini yadsıyor.

Postmodernizm, Alex Callinicos'a göre düşkırıklığına uğramış devrimci '68 kuşağını' bir de 'yeni orta sınıf'ı dile getirir. Dolayısıyla da düşünsel ya da kültürel bir olgu olarak değil de siyasi bir asabiyet belirtisi ile toplumsal değişkenlik olarak anlaşılmalıdır.
(Arka Kapak) Postmodernizme Hayır, Marksist Bir Eleştiri, Ayraç Yayınevi, Şebnem Pala, 9789758087495, Alex Callinicos
Stok Kodu
9789758087495
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
270
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2001
Çeviren
Şebnem Pala
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat