Sosyoloji Zamanımızın önde gelen ve kendi kuşağının en çok okunan düşünürlerinden biri olan Anthony Giddens'ın Sosyoloji adlı kitabı, esas olarak bir ders kitabı olmasına karşın, kendisinin genel yaklaşımıyla uyum içerisinddir. Kitap, özellikle çağcıl toplumlar üzerinde yoğunlaşıp toplumsal değişmeye özel bir önem verdiği için konuyla ilgili öteki kitaplardan ayrılmaktdır. Bu bağlamda ortaya çıkan önemli bir başka tema da, son yıllardaki değişmelerin sonucu olarak gerçekleşen, toplum yaşamındaki küreselleşme olgusudur.
Kitapta, karşılaştırmalı bir bakış açısı benimsenerek çağcıl toplumlar arasındaki bütünleşme süreçleri, tarihsel bir çerçeve içerisinde ele alınmaktadır. Bu bakımdan, örneğin, Soyvetler Birliği ile Doğu Avrupa'da geçerli olan sistemin çözülüşünün, toplumlararası bütünleşme süreçleri bakımından ortaya çıkardığı yeni olanaklar ile sorunlar, kitabın temel ilgi alanları arasındadır. Bütün bunlar yapılırken de, toplumsal olan ile kişisel olan arasındaki ilişkinin hiç gözden kaçırılmaması, kitabın bir başka önemli özelliğidir.
Giddens'in canlı anlatımıyla, bireyler, birer çözümleme birimi olmanın ötesinde, toplum içerisinde varlık kazanan gerçek kişiler haline gelmektedir. Bunun yanı sıra, sosyolojik çözümlemede cinsiyet konusunun, özellikle de kadınların toplum yaşamı içerisindeki konum ve sorunlarının öne çıkması da, kitabın ayırıcı bir diğer özelliğidir.
Bu özelliklerden ötürü, bir ders kitabı olarak yazılan Sosyoloji, toplum kuramına ilgi duyan herkesin yararlanı çok daha rahat okuyabileceği temel bir kaynaktır. Sosyoloji, Ayraç Yayınevi, Cemal Güzel, 9789758087365, Anthony Giddens
Stok Kodu
9789758087365
Boyut
190-245
Sayfa Sayısı
704
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2000
Çeviren
Cemal Güzel
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat