Demokritos İle Epikuros'un Doğa Felsefelerindeki Ayırım

%25
Demokritos İle Epikuros'un Doğa Felsefelerindeki Ayırım,Karl Heinrich
Demokritos İle Epikuros'un Doğa Felsefelerindeki Ayırım Demokritos ile Epikouros'un Doğa Felsefelerindeki Ayırım Marx'ın doktora tezidir. Marx'a göre, felsefe tarihinde Epikourosçu, stoacı, kuşkucu düşünürlere öncelleriyle bağlantısı olmayan birer eklenti diye bakılır. Bunlar, yanlış olarak, İskenderiye felsefesine bağlanırlar. İskenderiye felsefesi de tam bir sayıklama olarak görülür.

Oysa Marx'a kalırsa, bunlar Roma düşünüşlüğünün ilk örnekleri, içeresinde Yunanistan'ın Roma'ya göç ettiği biçimlerdir. Bunlar kendilerinden önceki Yunan felsefesiyle bağlantı içerisindedirler.

Marx, bunların tümünün bağlantısını gösterme işini başka bir çalışmasına bırakıp -böyle bir çalışmayı tamamlayamamıştır- bu tezde Epikouros ile Demokritos'un doğa felsefeleri arasındaki ayırımı ele alır. Bu iki felsefecinin fizik konusunda söylediklerinin birbirine bağlılığına karşın aralarında ayrıntılara varasıya, özce bir ayırım bulunduğunu gösterir.
(Arka Kapak) Demokritos İle Epikurosun Doğa Felsefelerindeki Ayırım, Karl Heinrich Marx, 9789758087464, Ayraç Yayınevi, Saffet Babür
Stok Kodu
9789758087464
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
160
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2001
Çeviren
Saffet Babür
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat