Burjuvazinin Yükselişi İmpartorluğun Çöküşü

%25
Burjuvazinin Yükselişi İmpartorluğun Çöküşü,Fatma Müge Göçer
Burjuvazinin Yükselişi İmpartorluğun Çöküşü Fatma Müge Göçek Burjuvazinin Yükselişi, İmparatorluğun Çöküşü'nde Osmanlı İmparatorluğu'nu 1922'de tarih sahnesinden silinmeye götüren süreci, Batı kaynaklı bir toplumsal değişme modelini temel alarak değil, değişmenin karmaşık ve özgün bileşenlerinin ve bunların birbirleriyle olan etkileşimlerinin izini sürerek açıklıyor.

Yazara göre on sekizinci ve on dokuzuncu yüzyılda Osmanlı'nın yaşadığı toplumsal değişim, Avrupa'dan gelen meta, kurum ve fikirlerin etkisi altında gerçekleşmiş; bürokrat ve tüccar sınıfı olmak üzere iki gövdeli bir yapıya bürünen Osmanlı burjuvazisi, imparatorluğun çöküşünde önemli bir rol oynamıştır. Aydınlanmayı imleyen 'medeniyet' kavramı, toplumsal değişme sürecinin başat bir öğesi olmuş, Batı'yla girişilen savaşlar ve geliştirilen ticari ilişkiler toplumsal yapıyı derinden etkilemiştir.

Toplumsal yapıyı dönüştüren iç dinamikler ve dış etkileri bir arada ele alıp yorumlayan bu kitap, Osmanlı bağlamında, modernleşme kavramına yeni bir bakış açısı getirmektedir. Bu yeni yaklaşım, kimi yönleriyle, başka bazı Batılı olmayan toplumlar için de geçerli olabilir.
(Arka Kapak) Burjuvazinin Yükselişi İmpartorluğun Çöküşü, Ayraç Yayınevi, 9789758087334, Fatma Müge Göçer
Stok Kodu
9789758087334
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
366
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
1999
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat