Türkiye Nasıl Kurtarılabilir' ve İzahlar

%25
Türkiye Nasıl Kurtarılabilir' ve İzahlar,Prens Sabahaddin
Türkiye Nasıl Kurtarılabilir' ve İzahlar Türkiye'de toplumbilim çalışmalarının yaygınlaşmasında iki kişinin önemli yeri vardır: Ziya Gökalp ile Prens Sabahaddin. Le Play Okulu'na dayanan Prens Sabahaddin Osmanlı İmparatorluğu'nun içinde bulunduğu kötü durumdan Islahat, Tanzimat, Meşrutiyet gibi önlemlerle kurtulamayacağı görüşündedir. Ona göre Türkiye'deki toplumsal yapının içerisine düştüğü bozulmuşluğun iki nedeni vardır. Bunlardan biri geleneğe göreneğe dayanan, kişiliği öldüren eğitim sistemidir; diğer de merkezciliğe dayanan yönetim sistemidir.

Prens Sabahaddin'e göre Türkiye'nin bu çöküşten kurtulması için tek seçeneği vardır: Yapısını kökten değiştirmeli, kamucu yapıdan bireyci yapıya geçmelidir. Merkezciliğe dayanan idareyi değiştirmek, il kurulları yoluyla halkı kendi kendisini idare etmeye alıştırmak da tutulmas gereken zorunlu yollardan bir diğeridir.

Türkiye Nasıl Kurtarılabilir' ve İzah'lar Batılılaşma başta olmak üzere, günümüz Türkiye'sinde de hala geçerliliğini koruyan pek çok soruna değinmektedir. Bu kitapların yayımlandıkları günden beri, Türkiye'de toplumsal alanda konuşulanların pek değişmediğini görmek de ilginç.
(Arka Kapak) Türkiye Nasıl Kurtarılabilir' ve İzahlar, Ayraç Yayınevi, Fahri Unan, 9789758087341, Prens Sabahaddin
Stok Kodu
9789758087341
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
214
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
1999
Çeviren
Fahri Unan
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat