Bir dilin seslerini, söyleyiş biçimini, yapısını, sözcük türlerini ve söz dizimini incelemek, bunları örneklerle kurallara bağlamak oldukça emek isteyen bir iştir. Türk dilinin dilbilgisini ortaya koymak amacıyla bindokuzyüzlü yıllardan başlayarak günümüze kadar çeşitli kitaplar yazılmıştır. Bilimdeki ilerleyiş ve değişmeler dilbilimine de yansımış, klasik yaklaşımın yerini daha bilimsel, ayrıntılara inen, sorgulayan yeni yaklaşımlar almıştır.
Tahir Nejat Gencan tarafından önce sadece liseler için küçük hacimli hazırlanan daha sonra genişletilip geniş kitlelere hitap eden elinizdeki Dilbilgisi kitabı klasik ve modern bakış açısını birleştirmiştir. Klasik anlayışın tersine söz dizimize başta yer verilir. Her kural en ince anlam ayrıntısına kadar incelenmiş. Türk yazınından alınan örneklerle daha anlaşılır bir hale getirilmiştir. Kitapta kullanılan Türkçe de okuyanları tamamen arı bir “Türkçe“ ile başbaşa bırakmaktadır.
Kitabın amacını Tahir Nejat Gencan'ın sözleri ile belirtelim: “Bu betik, bugünün dil sorunlarını kapsamak; öğrenci, yazar, okur gibi kültürlü kişilerin dil konusunda karşılaşacakları güçlükleri çözümlemek; düzgün, yanlışsız konuşup yazmayı sağlamak; Türkçenin daha zengin, daha daha olgun, öz dil olması için sürüp giden çabaları desteklemek; ileri gidiş yollarını aydınlatmak amacıyla yazılmıştır.“
Uzun süredir aranan bu yapıtın okuyucularla buluşması amacıyla hazırlanan eseri önceki baskılarda yer alan kimi dizgi yanlışlarının yanı sıra kimi bilimsel (örneğin yazım ve alıntılardaki) yanlışlıklar da düzeltilmeye çalışılmıştır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758087518
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
638
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2001-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat