Nietzsche Ağladığında'da bütün erkekleri bir bakışıyla dize getiren gizemli Salome kimdir? Zerdüşt'ün esin perisi; Nietzsche'yi ağlatan kadın; “Rus“ güzeli, gerçekten de erkekleri baştan çıkarmak için programlanmış bir “makine“miydi? Nietzsche'yi, Lou Salome'nin kendi varisi olabileceğine inanmaya iten yalnızca onun güzelliği ve muhteşem özgüveni miydi?
Salome, Nietzche ve Paul Ree'nin evlenme tekliflerini reddederek entelektüel birlikteliği savundu; asla cinsel birlikteliğin yaşanmadığı bir evlilik yaptı; “sadakat'i reddederek Rilke'yle ve başka pek çok erkekle birlikte oldu. Freud'la dostluğu ölene dek sürdü. Bütün yaşamı boyunca eserler üretti, ama yazdıklarından çok aşkları ve dostlukları konuşuldu. Kadın, Tanrı, aşk, cinsellik, din, Rusya, tiyatro gibi konularda kitaplar, makaleler yazdı. Psikanaliz alanında başarılı çalışmalar yaptı. Girdiği her ortamda etkili oldu; yaptığı ve öğrendiği her şey üzerine düşündü ve yazdı.
İşte, Nietzsche Ağladığında'da küstahça tavırları, delici bakışları, özgürlüğe düşkünlüğüyle kapıdan giriveren yirmi bir yaşındaki Salome'nin yaşamöyküsü... Gizem çözülecek mi?
Bir kartal gibi keskin zekalı, bir aslan kadar yürekli.
Nietzsche-
Geniş bir yüz, güçlü istemli bir çene, güzel, kavisli bir ağız, dinleyiciye ya da konuşmacıya her zaman dolu dolu bakan akıllı, ifadeli gözler. Tamamen kadınsı, çekici bir insan, yumuşak ve güçlü.
Loulou Albert - Lasard-
Onda olağanüstü olan, bir insanda aslında son derece olağan olması gereken şeylerdi: Dürüstlük, açık sözlülük, herhangi bir zaafı olmamak ve bencil olmadan kendini öne sürebilmek.
Anna Freud-
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789755393032
Boyut
136-195
Sayfa Sayısı
399
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-01
Çeviren
Semra Kunt Akbaş,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat