Kendimize sahip çıkmak, hayatla kurduğumuz ilişkide aktif olmak, giderek hayatımızı bir sanat eserinde dönüştürmek bilgi ve çaba ister. İnsanoğlu var olduğu günden beri mutluluğu, o "imkansız laneti" aradı. Hala arıyoruz. Arayış ise felsefenin ta kendisidir. Ve felsefe yaşanan bir şey değilse hiçbir şeydir.
Ray Bilington "Felsefeyi Yaşamak" adlı kitabında felsefenin yaşanan, gündelik sorunlarımıza, sevinçlerimize yakın olan bir şey olduğu noktasından hareket ediyor. Ona göre fesefe, bize, kendimize / hayata derinlemesine bakmak, gerçeklerle korkmadan yüzleşmek ve hayatımıza yön vermek için gerekli bilgi ve güveni kazandırır. Böylesi bir felsefe ise kişisellikten arınmış, kuru, teknik bir dille yazılamaz. Hayatı kuşaktan, güldürürken alınmalıdır: "Felsefeyi Yaşamak" gibi...
Etik kurallarının kökeni, ahlaki yaklaşımların neler getirip neler götüreceği gibi konular bu kitabın özünü oluşturuyor. Gündelik hayatta sık sık karşılaştığımız bazı konuları daha yakından tanıyabilmek, bu konulara bir felsefecisinin nasıl olarak da etik ile gündelik hayat arasındaki bağın nasıl oluştuğunu anlamaya yardımcı olmak için yazılmış bir kitap "Felsefeyi Yaşamak".
"Felsefeyi Yaşamak"ta sonuçlar yok, arayışlar var. Şöylesi sorunların peşine düşülüyor: Felsefesinin kapsamı nedir; felsefeciler hangi alanlarda çalışırlar ve bu alanların gündelik hayatla ilişkisi nedir? Epistemoloji, metafizik ve mantık ile ne anlatılır? Etik nedir? Etiğin felsefe içindeki ve hayattaki yeri nedir? Bilmek mümkün müdür, münkünse bundan nasıl emin olabiliriz? Yaşamın bir amacı ya da anlamı var mıdır? zor durumlarla karşılaştığımızda seçimlerimizi nasıl ve hangi kıstaslara bağlı olarak yaparız? Yaşamın bir amacı ya da anlamı var mıdır? Zor durumlarla karşılaştığımızda seçimlerimizi nasıl ve hangi kıstaslara bağlı olarak yaparız? Belli bir durumda karar mekanizmamızı harekete geçiren etmenler nelerdir ve bunlar hangi ahlak kurallarına paralel olarak çalışır? Ahlakın kaynağı olarak Tanrı bize neler söylemektedir? Çeşitli dinlerin ve felsefi yaklaşımların ahlak anlayışı hangi temellere ayanır? Özgürlük konularına belli başlı yaklaşımlar neler olmuştur? Sık sık sözünü ettiğimiz "eğitim'den" ne anlaşılmaktadır? Hangi tür eğitim, ne gibi sonuçlara götürebilir bizi? Politika ile ahlak arasındaki bağlantı nedir? Kendi varlığımıza ve ölümümüze tahammül etmenin tek yolunun yaratmak, kendimizi ve hayatımızı yaratmak olduğunu düşünenlere!..
Stok Kodu
9789755391878
Boyut
136-195
Sayfa Sayısı
455
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1997-10
Çeviren
Abdullah Yılmaz
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat