Zamanımızın entelektüel erdemlerinden biri geçmişteki ve günümüzdeki inançlarımız arasındaki göreceliğin ve yabancı kültürlere ait medenileşme değerinin farkında olma istekliliğidir.
Günümüz tarihçileri dünya tarihi içinde geçerli bir köprü kurmanın oldukça güç olduğunun bilincindedir. Bu güçlüğün sebebi insanoğlunun çok yakın bir tarihe kadar ortak geçmişe sahip olmayışıydı. Amerika medeniyetleri dünyadaki diğer medeniyetlerden kendilerini soyutlayarak görkemli bir uygarlık düzeyi elde ettiler.
Aslında Akdeniz civarında yaşayan çok sayıda farklı antik insanlar birbirleriyle sık sık yakın temas halindeydiler ve dünyanın diğer bölgelerindeki medeniyetler hakkında çok az bilgiye sahiptiler. Çinliler kendilerininkinden daha üst düzeyde bir medeniyeti tam olarak bilmiyordu. 19 yy.'a kadar sahip oldukları kültürün tüm dünya için geçerli olduğunu düşünüp kültürlerine ait ideallere saygı gösteriyorlardı. Ortaçağ Avrupa'sı, İslam dünyasıyla kurdukları başarılı temaslara karşın hâlâ kapalı bir toplumdu.
Bu kitap Osmanlı gözüyle ve Osmanlı perspektifinden dünyayı görmek için Osmanlıları ve Avrupalıları incelemektedir.
Profesör Itzkowitz'in Osmanlı İmparatorluğu hakkında yazdığı deneme, oniki kitaplık bir serinin bir parçasıdır.
İkinci çalışma Ortaçağ'da İslam üzerinedir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756207406
Boyut
150-225
Sayfa Sayısı
120
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-08
Çeviren
Cihan Kaplan,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat