Edebiyat Dersleri Okuyucu/Anlatı Frankfurt Dersleri

%20
Edebiyat Dersleri,Peter Bichsel

Kadınlar kural olarak daha fazla okuyor, daha fazla yazıyorlar. Mektup örneğin. Karısına sürekli hiçbir şey anlamadığını ve aptal biri olduğunu söyleyen koca, tüm resmi evrakların kadınlar tarafından doldurulduğu bilincindedir. Aynı kadın, kocasının uzak yerlerdeki akrabalarından doğum gününde aldığı hediye için bir şeyler yazarak teşekkür eder. Aynı kadın genellikle çocuklarına masallar anlatır. Ailelerde, babalardan çok annelerin “dinleyin!“ deyip, bir şeyler okuduğu dikkatimi çekiyor. Eski zamanlarda olduğu gibi okuma ve yazma sadece erkeklere öğretilmiş olsaydı; edebiyatın şimdiye kadar çoktan çlmüş olacağını düşünüyorum.
Okumanın rakipleri gerçekten vardır, ama kendilerini böyle adlandırmıyorlar ve göstermiyorlar. Oysa ben istemeden de olsa onlara deliller veriyorum. Okuyucuların üzerinde durduğumuz eksik gerçeklik olgusu, okumanın bir bağımlılık olmasına ve bağımlılık tehlikesi taşımasına bağlanabilir. Sorular ardı arkası kesilmeden gelmektedir, örneğin buyurun bunlardan birkaçı; intihar oranı okuyucular arasında daha yüksek mi, yoksa daha düşük müdür?
Sıkı ve bağımlı okuyucuların tembelliğe mi, yoksa çalışkanlığa mı eğilimleri vardır?
Okumanın Gayri Safi Milli Hasılaya faydası mı vardır, yoksa onu tehlikeye mi atar?
Zenginlik ve gelişmeden başka bir şey düşünmeyen toplumun, okuyuculara ihtiyacı mı vardır? Toplumun gerçekten de okuyuculara ihtiyacı var mıdır? Bu ve buna benzer soruların cevaplandırılması ile pek ilgilenmiyorum. Okuyucular sorularla, hemen cevaba müracaat etmeden, baş edebilen, cevaplarda değil sorularda yaşayan insanlardır. Çoğunluk için belki de bu yıkıcı bir anlam taşıyabilir.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9783518391433
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
80
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-03
Çeviren
Şahbender Çoraklı,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat