Halk Demokrasi İstiyor mu? Bitmemiş Son Eser

%20
Halk Demokrasi İstiyor Mu',İdris Küçükömer

İşte, Küçükömer'in yıllardır beklenen kitabı... “Düzenin Yabancılaşması“ndan sonra başlayan bilimsel serüvenin noktalandığı notlar. “Demokrasi“ çok sık kullanılan bir kavram ama “halk demokrasi istiyor mu?“... “Demokrasi“ye açıkça karşı çıkan, “istemiyorum“ diyen hiç yok.. Ama istenilen düzeyde “demokratik hayata neden geçilemiyor?“ Bu durumda soru şu: “Demokrasi“ ile “insan“ arasında tarihi, sosyolojik, kültürel, biyolojik vb, bir engel mi var? Ya da “İslamiyet demokrasi ile Bağdaşır mı?“
“Sivil toplum“un Türkiye'deki kuramcısı İdris Küçükömer'in, bitip tükenmek bilmez araştırmalarla üzerine eğildiği, yukardaki sorulara cevap veren ilk bulguları, bu kitapta, ilk defa bir araya getirildi. Dostunun, düşmanının yıllardır yazılmasını beklediği “yayınlanamamış kitap“, bu çalışma ile okurlara ulaştı.
“Liberal Değil, Sivil Toplum... Hem hakim, hem savcı, hem davacı, hem zabıta birbirine karışırsa açık fırsatlar doğar; bu, hırsızlığın karinesidir!“ diyen Küçükömer, “elimde delil yok demek, fikrim yok, statükocuyum demektir“ diyor... Delil yaratmak için gösterilecek çabanın, “devr-i sabık“ yaratacağını anlatıyor... “Engram“dan, “İbn Rüşd“e, “merkeziyetçilik“ten “sivil aralık“a, “kuvvetler ayrılığı“na kadar “sivil toplum“u ve onun kavramlarını bu kitapta tanımlıyor.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789757696636
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
317
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1994-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat