Manifesto ; Çarmığa Gerilen Molekül ve Modern Bilimin Kolesterol Masalları

%20
Çarmıha Gerilen Molekül ve Modern Bilimin Kolesterol Masalları,Mevlüt
Sağlık Bakanlığı piyasada bulunan Kolesterol Düşürücü Statin Temelli İlaçların Tümünün kullanımını Yasaklanmalıdır.
Çünkü bu ilaçların insanlara hiçbir temel yararı yoktur, fakat bu ilaçların hücre öldürücü özelliğinden kanserli hastalarda faydalanılabilir, doğrudan kanserli doku ve hücrelere ulaştırılabilirse bu hastalarda kullanılabilir.
Sağlıklı olan fakat sadece kolesterolü yüksek hastalarda kullanılması bizce hatalıdır, çünkü bu ilaçları sadece kolesterol düşürmek için kullanan insanlarda kanser vakalarının istatistik olarak arttırdığına dair bilimsel tartışmalar vardır ve hala devam etmektedir. .
Kamuoyu bu konudaki "Manifesto"muzu dikkate almalı, İnsanlara ulaştırmalı ve düşüncelerin doğruluğu uzmanlarca mutlaka araştyrmalıdır. Özellikle sadece kolesterol düzeyi yüksek olduğu için, çeşitli nedenlerle bu ilaçları kullanmak zorunda kalan yaşlı insanların bu ilaçları kullanılıması engellenmeli ve toplum etkin bir şekilde uyarılmalıdır.
Çeşitli araştırmacılarca da tartışılan bu bilimsel karmaşadan özellikle STATİN üreten ilaç şirketleri son derece karlı çıkmıştır. Ülkemizde milyonlarca dolar bu ilaçlara verilmektedir. Türkiye´nin 70 milyonu aşan nüfus potansiyeli nedeniyle, teorik olarak bu ilaçları kullanmak zorunda kalacak kişi sayısını tahmin etmek ve bir maliyet ve kar-zarar hesabı çıkarmak konunun uzmanlarınca zor değildir. Türkiye´nin nüfus potansiyeli konuyla ilgili uluslar arası ilaç şirketlerinin iştahını kabartmaktadır.
Stok Kodu
9789944137072
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
372
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2007-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat