Bu kitaptaki asıl mesaj el-Kaide'nin değil el-Kaideciliğin gerçek mesele olduğudur. Tehlike ABD'yi veya Batı'yı tehdit eden terörist bir gruptan değil öncelikle İslam'ı tehdit eden totaliter bir ideolojiden kaynaklanmaktadır.
İslamcılık, terörizm kitle imha silahları, caydırıcılık, küreselleşme, “teröre karşı savaş“ ve daha pek çok ilgili konuda uzman görüşlerinden faydalanan bukitapilk olarak el-Kaideciler tarafından nefret ve dışlanmışlık ideolojilerini yaratmak için maniple edilen halkları ve kavramları ele almaktadır.
Daha sonra yazar bu ideoloji mensuplarının kısa ve uzun vadeli amaçlarını değerlendirmekte ve Dünya'ya ve İslam'a karşı bu tehdidin neden şimdi ortaya çıktığını detaylı bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu analize dayanarak şimdi yüz yüze olduğumuz tehdidinin ortaya çıkmasının altında yatan nedenlerin her birinin üstesinden gelmek için atılması gereken bir dizi adımı sunmaktadır. Bunlar kendileriyle müzakere edilemeyecek çekirdek-el-Kaidecilere karşı sert güç eylemlerinin bir karışımından bu ideolojinin çekirdeğinin dışındaki milyonlarca destekçisi için “yumuşak güç“ girişimlerine kadar değişmektedir.
Richard Whelan, otuz yıldan daha fazla süredir uluslar arası politika ve stratejik araştırmalar konusunda çalışmaktadır. Bu alanlarla ilgili çok sayıda uluslar arası kuruluşun aktif bir üyesidir. Aynı zamanda, bu otuz yıllık süre içerisinde yoğun şekilde özel araştırmalar yürütmüştür. Araştırmaları nükleer denge ve silahsızlanma, terörizm, Ortadoğu sorunu, SSCB, Rusya, Çin Halk Cumhuriyeti ve Tayvan'daki stratejik gelişmeler. Birinci Körfez Savaşı, kitle imha silahları ve Irak ve Afganistan'daki savaşlar üzerine odaklanmıştır ki bu kitabın hazırlanmasında bunların hemen hepsinden faydalanılmıştır.
Stok Kodu
9789758163861
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
315
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006-01
Çeviren
Bayram Sinkaya, Hüseyin Bağcı, Pınar Arıkan
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat