Avrupa Birliği, Türkiye ve İslamE. J. Zürcher ve H. Van Der Lınden´in İncelemeleriyle

%25
Avrupa Birliği,Türkiye ve İslam,Heyet - Kurul - Komisyon
Ülkemizde çok satan ve binlerce okur tarafından ana kitap olarak kullanılan “Modernleşen Türkiye'nin Tarihi“ kitabının yazarı Erik Jan Zürcher'in katılımıyla hazırlanan bu eser Türkiye'nin avrupa birliği sürecinde önündeki en büyük sorunlardan birine ışık tutuyor... Bu raporda yazılanlar bu zamana kadar başka hiçbir yerde bu kadar iyi irdelenmedi!...
AB, Türkiye'nin üyelik başvurusunu, diğer aday ülkelere uygulamış ve uygulamakta olduğu kriterler ışığında değerlendirmekte kararlıdır. Din faktörü bu değerlendirmede sadece sınırlı bir rol oynasa da fazlasıyla kaygı kaynağı olan faktör de budur. Bu nedenle elinizdeki rapor ve ekteki araştırma aracılığıyla Hollanda Kamu Politikaları Bilimsel Kurulu, Türk İslamının özelliklerine ve onun Türk devletiyle olan ilişkisinin geçmişinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmaya çalışmıştır.
Bu raporun ana sorusu, nüfus çoğunluğunun Müslüman olmasının, Türkiye'nin AB üyeliği önünde bir engel teşkil edip etmeyeceğidir. Yanıt, etmeyeceği yönündedir. Ne kitapta geniş bir şekilde anlatılan tarihi gelişmeler, ne de bugünkü Türkiye ve Türk İslamının özellikleri, Türk İslamının ülkenin AB'ye katılımının önünde engel oluşturduğu görüşünü haklı çıkarır. Hollanda Kamu Politikaları Bilimsel Kurulu, bu sonuca varırken, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde din ve devlet arasındaki ilişkilerin hem resmi hem de fiili olarak aldığı farklı şekilleri de göz önünde bulundurmuştur.
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789750159244
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
232
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat