Bolivyalı gazeteci David Acebey, madenci hareketinin öncülerinden Domitila'nın 1976 ile 1984 yılları arasındaki anılarını kitaplaştırıyor. Aslında çok aşina bir öykü bu. 1980 yılında iki ülkede askeri darbe oldu. Bolivya ve Türkiye'de. Bolivya halkının cuntaya karşı direnişi karşısında cunta çekilmek zorunda kaldı. Ve daha sonra yargılandı. Türkiye'de ise, 1982 anayasasını onaylattı ve sistemi kendi istediği çerçevede oturttu. Ve aynı dönemde dünyanın birçot ülkesinde olduğu gibi Bolivya'da da insan hakları hareketi yükseldi. Domitila bu hareketin de öncülerinden biriydi. Domitila sürgünü de yaşadı.
Kısacası Domitila'nın öyküsü direnişin öyküsü. Ve biraz da bizim öykümüz.
Domitila'nın yaşamı, verimli bir olgunlaşma sürecidir: Düşman bir çevre, ders çıkarılan bir çevreye dönüşür; bir maden işçisinin bilgisiz karısı, doğasını ve alçakgönüllülüğünü yitirmeksizin büyük bir sıçrama ile uluslararası üne kavuşan bir kişi olur... Dili de yalınlığını yitirmeksizin zenginleşmiştir. Dilinin 'tad' ve Bolivya'ya özgülüğünü özellikle karşılıklı konuşmalarda korur; teybe konuşmadığı zaman dili çok daha akıcıdır.
David Acebey
'Sıradan' bir kadının değişik ilişkileri böylesine kavraması, olayları ve gelişmeleri incelemesi, açık bir anlayışı olması ve gerektiğinde etkin eylemlerde bulunması son derece şaşırtıcı.
Heinrich Böll
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753440714
Sayfa Sayısı
203
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1995-02
Çeviren
Meriç Gök,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat