Dünyamız hızla değişirken, çoğu işletmeler pazarların her 3-5 yılda bir değiştiğini, geçen yıllarda kazanan stratejilerin bu yıllarda kazanamadıklarını göremiyorlar. Bugünün pazarlarına iki büyük güç yön veriyor. Birincisi teknoloji, ikincisi küreselleşmedir. Bilginin bilgiye uygulanarak üretim yapıldığı çağımızda dijital ve bilgisayar teknolojisi, atomların yerine geçen "bit"ler, internet, bilgisayar yazılımlarındaki akıl almaz ilerlemeler, pek çok işletmeyi hatta ekonomiyi beklenmedik ve müthiş bir rekabetle karşı karşıya bıraktı. Dünün ve bu günün revaçta olan pek çok malları hızla yaşlanıyor. Robotlar insan emeğinin yerini alıyor. Maliyetleri düşürüp düşük fiyatlarla pazarda kalabilmek için teknolojiler sürekli geliştiriliyor.
Küreselleşme dünyayı tek bir süpermarket haline getirirken öte yandan yerel işletmeleri tehdit ediyor. Dünya tüketicilerinin tüketim kalıpları hızla benzeşiyor. Ama, gelirlerde aynı benzeşme olmuyor. Küreselleşme, bir yandan özelleştirmeleri hızlandırırken öte yandan fakir ülkelerdeki tüketicileri öfkelendiriyor. Pek çok kamu ürün ve hizmeti özel işletmelere devrediliyor ve devlet bu alanlardan çekilip küçülüyor.
Bu hızlı değişmeler ticaret yöntemlerini de hızla değiştiriyor. Bu değişim karşısında işletmeler, ya değişecekler ya da yok olacaklar. Bu değişim, yeni üretim teknolojisi, yeni yönetim tarzları, yeni üretim sistemleri ve dağıtım yöntemlerini, yeni strateji ve politikalarla yeni uygulamaları gerektiriyor.
Bir olayı ya da sorunu anlayabilmek için, onun geçmişte nasıl ve neden doğduğunu, nasıl bir gelişme gösterdiğini bilmek gerekir. Aşağıda da belirtilen ve Kayranda Törenle başlayan ilk alışverişlerin o günkü şekliyle bugün ki şekli arasında elbette büyük farklar vardır. Bu farklılıkta değişmeyen tek şey insan ihtiyacının varlığı ve bunların sürekliliğidir…
Stok Kodu
9789752958487
Boyut
162-235
Sayfa Sayısı
496
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-03
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat