Milletlerarası Özel Hukuk Sözleşmeleri I. Cilt

%7
Milletlerarası Özel Hukuk Sözleşmeleri I. Cilt,Aysel Çelikel
Milletlerarası Özel Hukuk uluslararası siyasi ve ekonomik ilişkilerin gelişmesine paralel olarak önemini arttıran bir hukuk dalı olmuştur. Bu gelişmede küreselleşme olgusunun iletişim teknolojisindeki olağanüstü gelişme ile birlikte mal, hizmet ve sermayenin serbest hareketine neden olmasının payı büyüktür. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik müzakerelerinin başlaması ve Güvenlik Birliği'ne girdiğimiz, ülkemizin Avrupa Birliği'ne üye ülkeler ile ticari ve sanayi ilişkilerini güçlendirmiş, yabancı yatırımların artmasını sağlamıştır.

Bütün bu gelişmeler Özel Hukuk alanına giren yabancı unsurlu
ilişkilerin düzenlenmesi ve uyuşmazlıkların çözümü için hukuk kaynaklarının kolay ve çabuk ulaşılmasını gerektirmektedir.
Bilindiği gibi milletlerarası sözleşmeler milletlerarası hukukun
ana kaynaklarından birini oluşturmaktadır. Türkiye'nin taraf olduğu iki ve çok taraflı sözleşmelere kolaylıkla ulaşmak, bilimsel çalışmalarda, yargısal ve yönetsel faaliyetlerin üretilmesinde hukukçulara ve araştırmacılara verimlilik sağlayacaktır. Milletlerarası Özel Hukuk, Kanunlar İhtilafı ve Milletlerarası Usul Hukuku yanında, Yabancılar Hukuku ve Vatandaşlık Hukuku alanlarını içine alan bir kapsama sahiptir.

Bu kitapta yalnız Kanunlar İhtilafı Hukuku ve Milletlerarası Usul Hukukuna ilişkin iki ve çok taraflı sözleşme metinlerine, konularına göre sınıflandırılarak yer verilmiştir. Milletlerarası Özel Hukukun diğer konularına ilişkin sözleşme metinlerinin başka bir kitabın konusunu oluşturması uygun görülmüştür.
Stok Kodu
9789752954564
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
573
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat