Yabancılar Hukuku Dersleri adlı kitabımızın ilk baskısı yapıldığından beri, konuyu düzenleyen hukuk kurallarında önemli değişiklikler oldu. Milletlerarası ilişkilerin gelişmesi, Türk ekonomisinin dışa açılma çabaları, yabancı sermayenin teşvik edilme politikası, yabancılar hukuku kurallarının zaman içinde ihtiyaçlara göre yeniden ele alınmasını gündeme getirdi.
Bir ülkede yabancılara uygulanan rejim esas itibariyle ekonomik politika ile yakından ilgili bulunmaktadır. Yabancıların ülkenin ekonomik hayatına katılmalarında liberal ölçülerin kabul edilmesi, hukuk kurallarının da bu esasa göre düzenlenmesini haklı kılacaktır. Esasen Türkiye'nin Ortak Pazar'a tam üye olma konusundaki talebi, bundan böyle üye devlet vatandaşları açısından sınırlamaların kaldırılması, nihai amaç olarak eşitlik esasının benimsenmesi sonucunu doğuracaktır.
Yabancılara uygulanan rejimi iç hukuk ve sözleşmeler tayin etmektedir. Yabancıların hukuki durumu ile ilgili olarak imzaladığımız iki ve çok taraflı sözleşmeler ile üye devlet vatandaşlarının diğerinin ülkesinde bazı haklardan eşitlik içinde yararlanmaları kabul edilmiştir
Stok Kodu
9789752958630
Boyut
162-235
Sayfa Sayısı
292
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-04
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat