Bu derlemede, Türk Ceza Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun, Yürürlük Kanunları, Kabahatler Kanunu, Çocuk Koruma Kanunu, Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu ve ilgili mevzuat ile yönetmeliklere yer verilmektedir. 1412 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun temyize ilişkin hükümleri bir süre daha yürürlükte kalacağından, sözkonusu hükümler de ayrı başlık altında gösterilmektedir.
Çalışmanın amacı, okuyucuya yasa metin ve değişikliklerini olabildiğince doğru biçimde sunmaktır.
Yöntem olarak, bu çalışmada, madde metninin hemen altında önce, varsa maddede yapılan değişiklik; ikinci olarak hükmün ilişkin olduğu yasa içindeki ilgili diğer maddeler; üçüncü olarak bu maddeyle ilgili diğer mevzuat hükümleri ve nihayet, varsa maddeyi ilgilendiren Anayasa Mahkemesi kararları ile Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kararları gün ve sayısı itibariyle gösterilmektedir.
Öte yandan, uygulamacılara kolaylık sağlamak amacıyla 8. basıdan itibaren Türk Ceza Kanunu'nda madde metinlerinde parantez içerisinde suçu yargılamakla görevli mahkemeye de yer verilmiştir. Sözkonusu eklerin madde metnine dahil olmadığını vurgulamak isteriz.
Yine uygulamacılara ve bilimsel araştırma yapanlara karşılaştırmalarda kolaylık sağlamak üzere, Türk Ceza Kanunu maddelerinin hemen altında 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda karşılığı olan madde metni gösterilmiştir. Son sayfalarda Anayasa Mahkemesi iptal kararlarının kronolojik listesi ile yayınlandıkları Resmi Gazeteyle birlikte yönetmelikler listesi, ayrıca 765-5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile 1412-5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu madde numaralarının karşılaştırmalı tablosu ve değişiklik yasalarının kronolojik listesi yer almaktadır.
Stok Kodu
9789752959576
Boyut
165-235
Sayfa Sayısı
616
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-11
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat