Örgüt içinde gerilime ve çatışmalı bir iklime yol açan tüm psikolojik faktörlerin birleşimi sonucunda ortaya çıkan, örgüt sağlığını bozan, çalışanların iş doyumunu ve çalışma barışını olumsuz yönde etkileyen temel bir örgütsel sorun olan mobbing, bir işyerinde çalışanların, bir başka kişiyi veya kişileri rahatsız edici, ahlak dışı ve sistematik söz ve davranışlarla taciz ettikleri; kısaca başkalarına karşı psikolojik şiddet uyguladıkları bir süreçtir. Yaygın amaç, kurban seçilen kişiyi, kendi rızasıyla veya başka bir şekilde o işyerinden uzaklaştırmaktır.

Bireysel, örgütsel ve toplumsal sonuçları son derece ağır olabilen bu iş yeri olgusunun, çalışma yaşamının varoluşundan bu yana yaşandığı, ancak insan doğasının gereğinden ötürü açığa çıkarılmaktan kaçınıldığı, adeta bilinmezden gelindiğini söylemek mümkündür.

İşyeri şiddetinin en hızlı ve acımasız büyüyen bir şekli olarak tanımlayabileceğimiz bilinmezi çok ve karmaşık bu iş yeri problemi karşısında işletmelerin de, duyarsız kalmaları artık mümkün değildir. Günümüz işletmeleri, hem bireysel hem örgütsel sağlığın, hakların ve çıkarların korunması amaçlı çözümler üretmek zorundadırlar.

Birinci basımı 2006 yılında gerçekleşen bu kitabı ilk kez kaleme alırken amacım, "mobbing" kavramının, sürecinin ve sonuçlarının bilimsel olarak ayrıntılı bir şekilde açıklanması yanında; başta akademik çevre olmak üzere kamuoyu ve medyanın dikkatinin çekilmesi, bir başka deyişle bireysel ve örgütsel farkındalığın artırılmasıydı. İlkyardım niteliği taşıyan bu kitabın yaşanmış örnek olaylar ve mektuplarla zenginleşmiş ikinci basımını sizlere sunuyorum
Stok Kodu
9789752959132
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
246
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-09
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat