Çözümlü, Alıştırmalı Cebir ve Sayılar Kuramı

%7
Çözümlü Alıştırmalı Cebir ve Sayılar Kuramı,Ali Dönmez
Matematiğin en eski dallarından biri de cebirdir. İlkel toplumlardan tutunuz da, modern çağımıza kadar cebir kavramı kullanılmıştır. Cebirin, parmakların kullanılması ve sayılması ile başladığı gerçeği vardır. Hatta, birçok hayvanın bile azlık veya çokluğa karşı bir duyarlılığı gelişmiştir. Bu konuda yapılmış deneyler vardır.
Cebir, sembol denen gösterimlerin işlemi olarak tanımlanabilir. Tarihi gelişim içinde cebir iki döneme ayrılır. İlkel toplumlardan 1800 yılına kadar olan süreye klasik cebir denilir. Değişik biçimlerde sayıların kullanımından bazı döret işlemler ve köklü ifadeler bu çağın cebiridir. 1800 tarihinden bu yana gelişen cebire de modern cebir veya soyut cebir denir.
...
Bu notlar, Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü öğrencilerine verdiğim derslerden oluşmaktadır. Birçoğu liselerde matematik öğretmeni olacak öğrencilerimize cebiri sevdirmek ve cebiri onlara öğretmen amacındayız. Eğer bunu başarabilirsek, gelecek kuşaklar için de aynı mutluluğu duyacağız.
Bu kitapta, halkalar, cisimler, idealler, cisim genişmeleri, Galois kuramı yoktur. Bu konular ikinci bir kitapta işlenecektir....
(Önsöz'den)
Stok Kodu
9789754868937
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
337
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-08
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat