Konteyner Deniz ve Liman İşletmeciliği“ başlıklı kitap Beta Yayınlarından çıktı. Doç. Dr. Murat Erdal editörlüğünde yayınlanan eser toplam üç ana bölümde, yirmialtı kısımda toplam 615 sayfadan oluşmakta. Liman operasyon yöneticilerinden forwarderlara, denizcilik işletmelerinden gümrük müşaviri ve maliye kontrolörlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede uzmanların bilgi ve deneyimlerini aktardığı kitap alanında bir ilk. Özel sektör ve akademik dünyadan 25 bölüm yazarının bir araya gelerek oluşturduğu çalışma, konteyner konusunda denizcilik sektörü ve eğitim dünyasının ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayacak görünüyor.
“Liman Yönetimi ve Konteyner Operasyonları“ başlıklı birinci bölümde; konteynerin tarihçesi, konteyner standartları, konteyner gemi tipleri, genel konteyner liman yönetimi, konteyner operasyon yönetimi, limanlarda konteyner lojistiği ve kapasite hesapları, konteyner güzergah ve maliyet analizleri, boş konteyner yönetimi, konteyner güvenlik girişimi (CSI) ve konteyner tamir-bakım operasyonları incelenmektedir.
“Deniz Ekonomisi“ başlıklı ikinci bölümde; liman proje ve yatırım analizi, demiryolu ve karayolu entegrasyonu, konteyner liman / terminal pazarlaması, konteyner taşımacılığında e-ticaret uygulamaları, lojistik işletmelerinde hizmet pazarlaması ve freight forwarderın sektördeki yeri analiz edilmiştir. Yine bu bölümde denizcilik sektörünün finansman yapısı, deniz taşımacılığı sektöründe işbirlikleri ile liman hizmet tarifeleri ele alınmıştır.
“Deniz Politikaları ve Mevzuat“ başlıklı üçüncü bölümde ise Avrupa Birliği ulaştırma politikasındaki güncel eğilimler bağlamında Türkiye konteyner taşımacılığı, kısa mesafeli deniz taşımacılığı, deniz politikaları ve deniz ekonomisi perspektifinde Güney Kore modeli, limanların özelleştirilmesi ve Türkiye deneyimi, konteyner taşımacılığına ilişkin gümrük ve vergi mevzuatı irdelenmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789752959330
Boyut
215-265
Sayfa Sayısı
604
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat