Günümüz toplumlarında medyanın kamuoyu üzerindeki baskın etkisini bilmekteyiz. Medya, toplumun büyük kesiminin olayları özümsemesine ve algılamasında bir çeşit algısal çerçeve sunarak olaylar üzerindeki yargı ve olgularımızı biçimlemektedir. Bu kitapta medya eğitimi ile ilgili yaratılmaya çalışılan farkındalık, okuyucunun medya gerçeği hakkında, özellikle üst yapı öznelerinin ne olduğu ile ilgili, sağlıklı bir bakış açısına kavuşmasına yardımcı olacak, böylece konu ile ilgili toplumsal algılamanın daha genişlemesine olanak tanınacaktır.
İçinde bulunduğumuz küreselleşme sürecinde eğitim ve iletişim alanlarında atılacak olumlu adımlara çok ihtiyacımız var. Özellikle çocukları ve genç nesli görsel medya başta olmak üzere, bu kurumların toplum üzerine etkisi konusunda bilinçlendirmek, bu alanda akılcı gerçekçi ve eğitici politikalar geliştirmek ve uygulamak zorundayız.
Bu bağlamda Sayın Nurdan Öncel Taşkıran'ın “Medya Okuryazarlığına Giriş“ başlıklı kitabı, ülkemizde gerek medya ürünlerinden kaynaklanan özgül sorunların, gerekse işleyişten kaynaklanan genel sorunları ortaya koymuş ve dünya ülkelerinde bu alanda yapılan çalışmalardan yola çıkarak hazırladığı çalışma önerileri, Medya Okuryazarlığı ve uygulamaları konusunda çok yeni olan eğitim ve medya camiasında bu alandaki büyük kaynak kitap eksikliğinin giderilmesi bakımından önemli bir katkı sağlayacağı düşüncesindeyim.
-Prof. Dr. Sezer Ş. Komşuoğlu-
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789752957589
Boyut
135-195
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat