Ticaret kelimesi, iktisadi ve hukuki anlamda olmak üzere iki farklı bakımdan ele alınmıştır. İktisat bilimi ticaretin iktisadi (ekonomik) bir faaliyet olduğu görüşünden hareket ederek iktisadi faaliyetin üretim, el değiştirme, tüketim safhalarına kısaca üretim ile tüketim arasındaki değişim faaliyetlerini inceler. Bu suretle, iktisat kurallarına belirlemeyi ve bu faaliyetleri düzenlemeyi amaçlar.
Hukuk bilimi ise ticareti sadece değişim faaliyetleri olarak değil daha geniş anlamda ele alır. Diğer bir anlatımla, el değiştirme faaliyetleri ile birlikte üretim ve tüketim faliyetlerinin de ticaretin kapsamına dahil olduğunu kabul eder. Hukukun amacı, iktisadi faaliyetlerin kurallarını belirlemek değil bu faaliyetleri yaptırıma tabi tutmaktır. Hukuk bakımından ticaretin, iktisadi bakımdan ticaretten daha geniş olması sonucunda, sanayici hukuki bakımdan tacir sayılır.
Geniş anlamda Ticeret hukuku, ticari iş ve işletmelere uygulanan kuralları bünyesinde toplar. Ticaret hukukunu tanımlamak gerekirse kısaca, üretim aşamasından tüketim aşamasına kadar ticari faaliyetleri düzenleyen hukuk dalıdır diyebiliriz.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789752954175
Boyut
162-235
Sayfa Sayısı
170
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat