Sermaye Piyasası Hukuku Çerçevesinde Halka Açık Anonim Şirketler ve Kamunun Aydınlatılması

%7
Sermaye Piyasası Hukuku Çerçevesinde Halka Açık Anonim Şirketler ve Ka

Ülkelerin ekonomik gelişmesinde finansal piyasaların, özellikle küçük tasarrufların yatırımlara dönüştürülmesine imkan sağlayan ve finansal piyasaların bir grubunu oluşturan sermaye piyasalarının önemli işlevleri bulunmaktadır.
Sermaye piyasasının varlığı için gerekli unsurlardan bir tanesini oluşturan “yatırımcı“, diğer bir ifade ile “tasarruf sahibi“ veya “fon arz eden“ kişinin bu piyasalarda yer alması, ancak, ona güvenli bir ortam sunulması ile sağlanabilir. Böyle bir ortamın sağlanabilmesi ve sürdürülebilmesinin temel koşulu da, bu kişilerin yatırım kararları açısından gerekli olduğu ölçüde ve eşit bir şekilde bilgilendirilmeleridir.
Sermaye Piyasası Kanunu'nun gerekçesinde, Kanun'un temel hedeflerinden birinin, sermaye piyasasının güven ve kararlılık içinde çalışmasını sağlamak ile tasarruf sahiplerinin haklarını korumak; diğer bir hedefinin ise, halkın tasarruflarını, sağlanan güven kararlılık ortamı içinde iktisadi kalkınmanın emrine sunmak ve böylece şirketleri sermaye bakımından halka açarak mülkiyetin tabanını yaygınlaştırmak olduğu ifade edilmiştir. Bu hedeflere ulaşmak için de gözetilmesi gereken temel ilkelerin başında, halka arz olunan sermaye piyasası araçlarına ilişkin bilgilerin halka tam ve gerçeğe uygun olarak açıklanmasını sağlamak gelmektedir.

Stok Kodu
9789752954519
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
260
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-03
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat