“Yalnız açığa çıkan ışığı görebiliyorsan, yalnız söylenen sesi duyabiliyorsan; ne görebiliyorsun ne duyabiliyorsun.“
Halil Cibran
Olağanüstü derinlikteki gözlenimlerin, izlenimlerin süzgecinden, imbiğinden geçirilerek belleklerimizin taşıyıcılığına sunulan özdeyişler, kişioğlunun geçmişinden gününe süregelen, söyledikleriyle yaşayan, yaşayacak olan düşünürlerin, bilgelerin bu sözlerinin önüne söz koymanın pek de kolay olmasa gerek. Yine de dilimin döndüğü, elimin betiklediğince yazmayı deneyeceğim.
Yedi yıllık okumalarımın birikiminden oluşan bilgeliklerin, özdeyişlerin okunabilirliğinin sağlanması, çok kabarık olmaması için kitabı kabaca ikiye ayırmak durumunda kaldık. Doğu'yu hem bir yerleşke hem de anlayış, algılayış açısı bakımından Batı'dan ayrıştırma oldukça yararlı sonuçlar ortaya koydu.
Doğu'da “duygululuk“, Batı'da “akılcılık“ özelliği ağır geldi ölçümlemek istediğimizde. Sözlerden yola çıkarak denilebilir ki, Doğu'ya “akıl“, Batı'ya “duygu“ gerekli. Eğer Doğulu çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmayı gündeminde tutarsa, kol'unu dinlendirmeye alıp, kafa'sına işbaşı yaptırmayı sağlayabilecektir.
Dilerim ki, onlarca kitabın, derginin, gazetenin okunuşundan derlenik bu özdeyişler, bu öztümceler yol aydınlatıcı ışık işlevi görürler okuyucularımıza.
(Önsöz'den)
Stok Kodu
9789758261314
Sayfa Sayısı
270
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat