Tarih dersi belki de öğrencilerin kendilerini en uzak hissettikleri derstir. Peki, bu uzaklığın nedeni tarih derslerinde işlenen konuların günümüzle ilgili olmayışı mı sizce? Yoksa genç bireylerin, neden okutulduğuna bir anlam vermekte zaten güçlük çektiği tarih derslerini geçmişi bugünden kopararak iyice içinden çıkılmaz hale getiren ezbere dayalı eğitim anlayışı mı? Dünya görüşleri henüz yetişkinlerinkine benzer bir olgunluğa erişmemiş genç bireylerin, bugünkü kimlikleriyle varolmalarına yol açan olaylar silsilesine ilgi duymaları nasıl sağlanabilir?
Lise Tarih Dersleri için Ezbersiz Sınav Modeli, “geçmiş ile bugün arasında bağlantı kurup öğrencilerin içinde bir merak kıvılcımı çakarak,“ yanıtını veriyor bu düşündürücü soruya.
Tarihten bağlantıları çıkardığınızda geriye sadece kronoloji kalıyor; bu da ancak ezberlenebilir. Tersinden düşünecek olursanız, tarihi kronolojiye dayanarak öğretmen anlayışının bir araç olarak ezbere başvurmaktan başka şansı zaten yoktur.
“Ezbersiz eğitim yol haritasında bir durak“ olarak tanımlanabilecek bu kitabın tüm tarih öğretmenlerine faydalı, ve diğer branş öğretmenleri için de esinleyici olacağını sanıyoruz.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789755990354
Sayfa Sayısı
227
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-03
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat