Newnes Elektrik Motor ve Sürücüleri Cep Kitabı

%20
Newnes Elektrik Motor ve Sürücüleri Cep Kitabı,Austin Hughes
Kitap esas olarak uzman olmayan elektrik motor ve sürücü kullanıcıları için hazırlanmıştır. Kitabın yazarı Hughes, şimdiye dek 17 baskı yapmış olduğu kitabının ikinci baskısını yaptığı önsözünde Başlangıçtaki amaç, uzmanlara ait kitaplarla (ortalama bir kullanıcı için çok fazla akademik seviyede olan kitaplarla), faydalı ayrıntılı bilgilerle dolu olan ancak okuyucuların gerçekte konuyu kavramasına pek imkân sağlamayan 'el-kitapları' arasında bir köprü oluşturmaktı. Ama, endüstrideki okuyuculardan güzel tepkiler almak ve kitabın anlatım tarzının onaylandığını görmek çok güzeldi. Öğrenciler için yeni bir kitap yazmadan önce, kitabın, henüz mezun olmamış üniversite öğrencileri için çekici olup olmadığına dair şüphelerim vardı, bu yüzden, Leeds'deki ve başka yerlerdeki öğrencilerin, kitabı, motor konusuna giriş açısından çok güzel bir kitap gibi görmüş olduğunu öğrenmek de ayrıca sevindirici oldu. diyor.

Kitap gerçekten de, uzman olan yada olmayan, akademisyeninden, uygulamacısına kadar hemen her kesimden çok olumlu tepkiler aldı. Yazar, kitapların her baskısında yeniden kitabını güncelledi. Böylece elektronik dünyasındaki tüm radikal değişiklikler göz önüne alındı. Geçmişte gereğinden fazla motor tipi vardı. Hız kontrolü sağlamak için kaynak gerilimini ve/veya frekansını değiştirmenin kolay bir yolunun olmaması ve bu yüzden, tasarımcıların, hız kontrolünü motorun kendi içinde sağlamaya itilmeleri, çeşit çeşit motor yapılmasına neden olmuştu. Güç elektroniği gerçekten etkili olmaya başladıktan sonra, tristörler ve üç-fazlı bir kaynak sağlayabilen değişken frekanslı invertörlerin geliştirilmesiyle motor hız kontrolü gelişti. Böylece birçok özel motor ortadan kalktı. Dikkatler, motordan ziyade, kaynak ve kontrol düzenlemelerine kaydı. Kullanıcı açısından bakıldığında, bu durumun hem iyi hem de kötü tarafları vardır. Daha üstün bir performans ve daha çok esneklik sağlanabilir ve dikkate alınacak daha az sayıda motor tipi mevcuttur. Ancak sabit hızlı bir motordan daha fazlası gerekli ise, kullanıcının, bir motordan ve ilgili güç elektroniği paketinden oluşan tam bir sürücü sistemi satın alması gerekecektir. İyi bir seçim yapmak için, kullanıcının, sadece motor hakkında değil, ayrıca normalde sağlanacak olan kontrol seçenekleri ve ilgili güç elektroniği hakkında da bilgili olması gerekmektedir.

Kullanıcının potansiyel zorluklar hakkında bilgilendirilmesi çok önemlidir. Buradaki amaç, kullanıcıya, her bir motorun ve sürücü sisteminin nasıl çalıştığına dair bilgi vermektir, böylece kullanıcı, daha iyi bir karşılaştırma yapıp daha uygun kararlara varabilir. Bu kitap, uzman olmayan kişiler için hazırlanmış olduğundan, ilk iki bölümde motorlar ve güç elektroniği hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiştir. Bu temel bilgiler kitap boyunca kullanılmıştır, bu yüzden, okuyucu, motorlar ve güç elektroniği hakkında bilgi sahibi değilse, kitabın ileriki bölümlerine geçmeden önce ilk iki bölümü dikkatli bir şekilde okuyup anlamalıdır.

Kitabın geri kalanında, geleneksel ve fırçasız dc indüksiyon, adım motorlar, senkron motorlar ve manyetik dirençli senkron motorlar gibi geniş çapta kullanılan modern motor ve sürücü tipleri açıklanmaktadır. DC motor sürücüsü ve indüksiyon motor sürücüsü piyasada çok sayıda üretildiği için, bunlara daha çok ağırlık verilmiştir. Kitapta, motor tipi ile belirli bir uygulama arasında herhangi otomatik bir korelasyonun olmadığını vurgulayan çok sayıda örnek mevcuttur.

Kitabın anlatım tarzı bilgi verici bir biçime sahip. Fiziksel açıklamaları içeren ve konunun daha rahat bir şekilde anlaşılması için matematiksel kısmın daha az yoğunlukta olduğu tanımlayıcı bir yaklaşım benimsendi.
Stok Kodu
9789752711372
Boyut
110-190
Sayfa Sayısı
380
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat