Ürün özelliklerinin gelişmesi, imalat alanlarının değiştirilebilir farklı ortamlara (fabrikalar-yan sanayi, farklı ülkeler) taşınması, yarı otomatik seri üretim tezgahların, ölçme cihazlarının gelişmesi, üründeki parça değiştirebilirlik ihtiyacının büyümesi ve maliyetin önem kazanması ölçülemeyen hassaslıktan, gerektiği kadar tolerans (ölçülebilen sapma miktarı) düşüncesinin oluşmasını sağlamıştır. Böylelikle parçalarda geometrik ve ölçüsel değişikliklerin olabileceği kabul edilmiş, parça montaj ölçülerinin toleranslar dahilinde tutulmasıyla gerçekleşebileceği düşüncesi üretimin temel düşüncesi olmuştur.
Geometrik toleranslandırmanın sağlayacağı avantajları genel olarak sıralarsak;
1) İmalatı tolerans açısından rahatlatır
2) Parçalara değiştirilebilirlik özelliği kazandırır
3) İmalat için ortak ve doğru bir lisan oluşturur
4) İstenen şekilde parça elde edilir
5) Ölçüsel değişkenliği kontrol altına alır
Geometrik Teloranslar kitabında Cahit Töre, işte bu avantajları yakalamaya çalışmış. Cahit Töre, ODTU - Makine Mühendisliğinden, şu anda TAI'de tasarımcı olarak çalışmakta. Tasarım alanında, Hassas Ölçme ve Geometrik telorans konularını da içeren eğitimler vermekte.
Kitapta, toleransın Leonardo'dan bu yana tarihçesinden, referans düzlem, hedef referans düzlem, doğru ve gerçek tanımı, ölçme, parça özellik malzeme durumları, ötelenmiş telorans, maksimum indikatör hareketi, doğrusallık, dairesellik, silindiriklik, profil, çizgi profil, yüzey profili, diklik, eğiklik, paralellik, ya l p a lama, simetri ve konum gibi bir çok geometrik telorans konusu detaylarıyla irdelenmekte
Stok Kodu
9789752711205
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
200
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat