PIC SD KART PROJELERI kitabı, Elektrik Mühendisleri Odası işbirliği ile çıkartıldı. "Günümüzde bir çok alanda olduğu gibi elektronik alanında da kelimenin tam anlamı ile devasa gelişmeler yaşanmaktadır. Kitabımızın yazarı sayın Doğan İbrahim'in sunuş yazısında belirttiği üzere kitaba konu olan mikrokontrolörler belki de söylediklerimize tam oturan bir örnektir.

Elektronik mühendisliği eğitimi esnasında okullarımızda oldukça kuvvetli teorik dersler alan öğrencilerimiz bu derslerin günlük hayata ya da sanayiye yansımaları konusundaki pratik uygulamalarda yetersiz kalmaktadırlar. Bu bir yandan da yeni eğitim düzeninde bir gereği belki."


Doğan İbrahim, Yakın Doğu Üniversitesi Bilgisayar Bölüm Başkanı. Bileşim Yayıncılık olarak dDaha önce birçok kitabını yayınlamıştık: A-Z Matlab, PIC C ile Motor Kontrol Projeleri, PIC C ile Işık Projeleri, PIC Robot Projeleri, Öğrenciler için C ile Programlama, Güneş Enerjisi Uygulamaları, PIC Medikal Projeleri, 8080-8085 Mikroişlemciler ve Çevre Elemanları, Z80 Mikroişlemci Programlama, MikroBASIC ile PIC Öğreniyorum, PIC ve PIC İletişim Projeleri vb... PIC SD KART PROJELERI kitabı, Elektrik Mühendisleri Odası işbirliği ile çıkartıldı.

Hafıza kartları, günümüzde birçok taşınabilir elektronik cihazlarda kullanılmaktadırlar. Örneğin, sayısal kameralarda, video kameralarında, MP3 çalıcılarda, cep telefonlarında ve daha bunun gibi birçok elektronik cihazlarda bu kartların kullanıldığını görmekteyiz. Hafıza kartları, ayrıca mikroişlemci sistemlerinde fazla miktarda veri saklamak için de kullanılmaktadırlar. Örneğin sıcaklık ölçüm sistemlerinde tipik olarak sıcaklık her saniye hafıza kartı üzerinde saklanmaktadır. Daha sonra sıcaklık verileri okunup istatiksel analizler yapılabilmekte ve grafikler çizilebilmektedir. Halen piyasada çeşitli hafıza kartları bulunmaktadır. Bu kitapta hafıza kartlarına kısaca göz atacağız ve en yaygın olarak kullanılan SD kartların çalışmasını yakından izleyeceğiz. Kitapta ayrıca SD kart tabanlı ve PIC mikrokontrolör kullanan çeşitli projelere yer verilmiştir.

Kitapta örnek olarak PIC18F452 mikrokontrolörü kullanılmış; fakat verilen projeler, diğer PIC18FXXX serisi mikrokontrolörlerde de çalışmaktadır. Kitapta, öğrenmesi çok kolay olan ve aynı zamanda çok güçlü bir yapıya sahip olan mikroBASIC derleyicisi kullanılmıştır. Bu derleyicinin Demo versiyonunu 2K program büyüklüğüne kadar olan projeler için ücretsiz olarak internetten indirmeniz mümkündür.

1. Bölümde mikrokontrolör sistemlerinin yapıları genel olarak açıklanmıştır.

2. Bölüm, PIC18F serisi mikrokontrolörlerin mimarisine ayrılmıştır. Bu bölümde, PIC18F ailesi genel olarak açıklanmış fakat PIC18F452 mikrokontrolör örnek alınmıştır.

3. Bölümde piyasada mevcut hafıza kartları kısaca gözden geçirilmiş ve SD hafıza kartları detaylı olarak açıklanmıştır.

4. Bölümde mikroBasic derleyicisin yapısı, komutları ve kullanımı detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

5. Bölüm, mikroBasic derleyici kullanılarak yapılmış olan basit projelere ayrılmıştır. Burada maksat PIC mikrokontrolör ve mikroBasic kullanarak nasıl proje geliştirildiğini açıklamaktır.

6. Bölümde mikroBasic derleyicisi içerisinde bulunan simülatörün kullanımı açıklanmıştır. Bilgisayar programı olan simülatörler devre kurmazdan önce yazılımımızı kontrol etmemize sağlamaktadır.

7. Bölümde mikroBasic devre-içi böcük-savar (PICFlash2 ICD) donanımın proje geliştirmeye nasıl yardımcı olabileceği açıklanmıştır.

mikroBasic derleyicinin SD kart kullanımı için çeşitli fonksiyonları bulunmaktadır. Bu fonksiyonlar ve kullanımları özet olarak Bölüm 8 de açıklanmıştır.

Son olarak 9. Bölümde PIC18F mikrokontrolör ve SD kart destekli çeşitli projelerden bahsedilmektedir. Projeler denenmiş olup çalışır durumdadırlar. Her projenin açıklaması, donanımı, program listesi, ve programın çalışması detaylı bir şekilde açıklanmıştır.
Stok Kodu
9789944895705
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
200
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-09
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat