Newnes Robotik Mekatronik ve Yapaz Zeka

%20
Newnes Robotik Mekatronik ve Yapaz Zeka,Newton C. Braga
Yazarımız Braga, Brezilyalı bir elektronikçi. 13 yaşında elektronik üzerine yazıları hobi dergilerinde yer aldı. 18 yaşında Popular Electronics dergisinde sürekli bir köşe sahibiydi. Derdi tasası elektroniği daha popülerleştirmek diyebiliriz. 60'dan fazla kitabı binlerce makalesi yayınlandı. Ülkesinde ortaokul seviyesindeki gençlere elektroniği sevdirmek için birçok projeye imza attı, uğraştı.

Bu kitapta da hiç te pahalı olmayan yöntemlerle oldukça yaratıcı robot projelerini sizlere sunuyor. Üstelik hiç te öyle çok deneyim, altyapı falan gerektirmeden, elektroniğe gönül veren yada mekanik aksamlarla arası iyi olan hemen herkese seslenmeyi de başarıyor. Belki bilgisayarlarla haşır neşirsinizdir, belki ev otomasyonuna merak sarmışsınızdır, yada mekanik parçalarla uğraşmayı seviyorsunuzdur; önemli olan elektronikle mekaniğin sarmaş dolaş olduğu bu alanda, çaba harcamaya niyetli olmanız, bu alana bir yerlerinden bulaşmış olmanız.

Kitabımızın amacı robotik, mekatronik ve yapay zekanın temellerini açıklamak ve temel yapı parçalarını kullanarak nasıl uygulanabilir projeler yapılacağının yöntemini vermektir. Böylece okuyucu robotların, otomatik sistemlerin, mekatronik uygulamaların, ve akılı makinelerin yapımını kavrayarak kendine özel sistemler kurabilir, uygulama amaçlı projeler, eğitim amaçlı, genel sergileme amaçlı yada hayal gücüne dayalı işlevsel projeler yapabilir. Derin teori kısmını daha üst düzey kiaplara bırakarak sadece robotik ve mekatronik te kullanılan elektronik devrelerin paratik uygulama tarafını dikkate almaktadır. Burada okuyucu matematiksel teori veya projenin kurulumundan sonra nasıl çalışacağına dair fiziksel tartışmanın yerine uygulamaya dair yada deneysel projeler kurabileceği blokların, devre şemalarının yapımını görecektir. Devre elemanlarının ve mekanik kısımların doğru değerleri deney kısmından elde edilebilecektir.

Kitabın ilk bölümlerinde Robot ve Mekatroniğin temellerini; Hareket kontrolünü öğrendikten sonra; Motorların, rölelerin, selenoidlerin transistor lerle nasıl kontrol edebileceğini göreceksiniz; H-köprüleriyle, Doğrusal ve PWM güç kontrolü, tristörlerle güç kontrolü, selenoidler, servo-motorlar, adım motorlar hakkında detaylı anlatım ve uygulamalara yer verilmiş; sensörler ve kullanımları oldukça detaylandırılmış, op-amplar, uzaktan kontrol, lojik bloklar, yapay zeka ve bilgisayarlar, ışık ve ses etkileri ile ilgili detaylardan sonra, güvenli çalışma ilkeleriyle kitap sona eriyor.
Stok Kodu
9789752711402
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
240
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat