Endüstriyel Makine Bakım ve Onarım Cep Kitabı

%20
Endüstriyel Makine Bakım ve Onarım Cep Kitabı,Ricky Smith
Bu kitap, pratik anlamda Mekanikte En İyi Bakım Pratiklerindeki uygun ilkeler ve tekniklerden söz etmektedir. Bu teknik ve ilkeler izlendiğinde, kendiliğinden oluşan arızalarda ciddi bir azalma görülecektir. Bu kitabın, mekanikle ilgili tüm bakım personeli tarafından kullanılması ve başvurulması gereken bir araç olduğuna inanıyoruz.

Amerika Birleşik Devletlerinde endüstride yapılan bazı araştırmalar sonucunda, ekipman arızalarının %70inin kendiliğinden oluştuğu görülmüş.

En İyi Bakım Onarım Pratiklerine uygun adımları izlemeyen bakım personeli esas itibarıyla bu arızaların çoğalması yönünde etkilerler. Kendiliğinden oluşan arızaların %30- %50si, aslında, bakımın temellerini bilmeyen bakım personelinin katkısı ile ortaya çıkmaktadır. Yine uzman olmasına rağmen, en iyi bakım onarım pratiklerini izlememeyi seçen bakım personeli, yine bu arızaların en azından %20-%30unun potansiyel nedenidir. Bu problemin varlığı Georgia Eyaletindeki firmalarda gerçekleştirilen ustalık değerlendirme süreci aracılığıyla da ayrıca onaylanmıştır. Bu program, geniş bir endüstriyel alandaki binlerce bakım personelinin yazma, tanımlama ve performans değerlendirmelerinin bir kombinasyonu aracılığıyla temel bakım bilgisini değerlendirmiştir. Sonuçlar %90ından fazlasının mekanik bakımın temellerinden yoksun olduğunu göstermiştir. Bu kitap, bakım personelinin ekipmanı en üst düzey güvenirlikte işletmesini sağlaması ve firmaların azaltılmış bakım giderleri ve artırılmış verim ve kapasite aracılığıyla daha etkin çalışması için En İyi Bakım Onarım Pratikleri üzerinde odaklanmıştır.

Potansiyel maliyet azaltma, çoğunlukla yönetim anlayışı veya kavramı dışında kalmaktadır. Pek çok yönetici bakım konusunu yadsıma durumundadır. Bunun sonucu onarım pratiklerinin, organizasyonun temel hattını veya karlılığını doğrudan etkilediğine inanmamayı tercih ederler. Ama gerçekler tam tersini göstermektedir.

Kitabın içeriğine gelince: neden en iyi bakım uygulamalarını kullanmamız gerektiğine ilişkin sorunun cevaplandırılmasıyla başlayan kitap; Bölüm 2de Etkin Önleyici Bakımın

Temel Gereksinimleri; Bölüm 3, Bakım Beceri Değerlendirmesi; Bölüm 4, Önce Güvenlik, Daima Güvenlik; 5.Bölüm, Rotor Dengeleme; Bölüm 6, Yataklar; 7.Bölüm, Zincir Mekanizmaları; Bölüm 8, Kompresörler; Bölüm 9, Kontrol Vanaları; Bölüm 10, Konveyörler; Bölüm 11, Kaplinler; Bölüm 12 Toz Toplayıcıları; Bölüm 13, Fanlar, Üfleçler; Bölüm 14, Dişliler ve Dişli Kutuları; Bölüm 15, Hidrolik; Bölüm 16, Yağlama; Bölüm 17, Makine Kurulumu; Bölüm 18, Mikserler ve Karıştırıcılar ile; Bölüm 19, Keçe ve Salmastralar; Bölüm 20, Hassas Ölçüm; Bölüm 21, Pompalar; Bölüm 22, Buhar Kapanları; Bölüm 23, V-Kayışlı Tahrik; Bölüm 24 ise, Bakım Kaynağı ile ilgili.
Stok Kodu
9789752711365
Boyut
110-190
Sayfa Sayısı
700
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat