İslam ve Sosyoloji Açısından İlim ve Din Bütünlüğü

%20
İslam ve Sosyoloji Açısından İlim ve Din Bütünlüğü,Adil Şahin
Bilimsel devrimleri gerçekleştiren büyük filozoflar, araştırmalarının sonunda Allah' a hayranlıklarını gizleyememişlerse de, ilmi gelişmelere paralel olarak insanların Allah' a yaklaşmasını sağlayacak bir bilimsel mantık da ortaya koyamamışlardır.

Dine ihtiyaç hissetmeden gelişen bilimin en çok tenkide konu olan yönü, din tarafından doldurulacak ve tamamlanacak yönüdür. Batı ilim ve medeniyetine yöneltilen yoğun eleştirilerden hareketle, iki üç asırdır dine düşman olarak gelişen ilmi çalışmaların özellikle pozitivizmin şahsında insanlık tarihinin bir istisnai dönemini teşkil ettiği ifade edilebilir. Bu durum, sosyal şartların baskısı sonucu oluşan gayri tabii bir durumdur. Tabii olan ise ilim ve din bütünlüğü içinde insanlığın yolunu aydınlatacak olan medeniyet ortamıdır. İnsanlık, temel ihtiyaçlara cevap veren böyle bir medeniyete her zamankinden daha fazla gereksinim duyuyor.

Rasyonel yönü kadar duygusal ve ruhsal yönü de olan insanın tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir medeniyet ortamı ancak ilim ve dinin birlikteliğiyle oluşturulabillir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758364145
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
256
Basım Tarihi
2001-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat