Haldun Taner Seyir Defteri

%20
Haldun Taner Seyir Defteri,Esen Çamurdan

Liste Fiyatı : 10,00 TL
İndirimli Fiyat : 8,00 TL
(Bu ürünü aldığınızda 8 puan kazanacaksınız)
   8

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Haldun Taner ve tiyatro konusunda uzman bir kalemden Taner'in tiyatro yolculuğunun serüveni...
Haldun Taner'in kabare dışındaki oyunlarını kapsayan kitap, yazarımızın seyirlik metinlerini incelerken hem seyirci olgusunu göz önünde tutmaya özen gösteriyor, hem de yaratıcının seyrinin, rotasının, tiyatro içindeki yolculuğunun izini sürmeye çalışıyor. Ancak çalışmanın bütünü aynı zamanda araştırmacının da seyrini ortaya koyarak, onun düşünme yolunu izlenebilir kılmayı deneyecektir.
Yalın, düz bir okumanın ardından oyunların sundukları veriler doğrultusunda oluşturulan ve “Haldun Taner Tiyatro Haritası“ olarak adlandırılan tablo, yazarla ilgili birçok ipucunu ele verdiği gibi kitabın da ana kaynağını oluşturur. Buradan yola çıkarak yapıtların temelinde yatan sorunsala, ana tümceye ulaşma çabasına giren Esen Çamurdan, oyunlarda toplumsal yapıda izlenen karmaşanın seyirciye yansıtılma biçimini irdeler.
Yine aynı doğrultuyu izleyen son bölüm, Taner'in seyirciyle kurmak istediği ilişkiye, ona karşı takındığı tutuma ayrılmıştır.
Haldun Taner'in tiyatro coğrafyasında keyifli bir gezinti gerçekleştirmeyi amaçlayan Haldun Taner Seyir Defteri'nin bir hedefi de, yazarımızın dramaturgisini çözümleme çabasını okuyucuyla, paylaşılan bir serüvene dönüştürübilmektedir.
(Arka Kapak)
Türk edebiyatının ve tiyatrosunun temel taşlarından biri olan usta yazar Haldun Taner'in tiyatro oyunlarının temelinde yatan sorunsalı, yazarın seyirciyle kurmak istediği ilişkiyi irdeleyen ve yazarla ilgili birçok ipucunu barındıran, keyifle okunacak bir inceleme.
Tiyatro eğitimi veren bütün akademi ve konservatuvarlarda öğretmenlerin ve öğrencilerin başvurabilecekleri bir kitap.
Aynı zamanda, tiyatroya seyirci olarak ilgi duyanların da keyifle okuyarak bilgi edinebilecekleri bir kaynak.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789752201781
Boyut
133-195
Sayfa Sayısı
102
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006-08
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat