Avrupa Yollarında Türkiye Edebiyatla Karışık Diplomasi Anıları (1965-2000)

%20
Avrupa Yollarında Türkiye,Yıldırım Keskin

Liste Fiyatı : 15,00 TL
İndirimli Fiyat : 12,00 TL
(Bu ürünü aldığınızda 12 puan kazanacaksınız)
   12

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
3. Selim tarafından Nizam-ı Cedid ordusunun kurulmasıyla önce askeri alanda başlayan ve Tanzimat Fermanı ile sosyal ve yönetimsel alanlara taşınmaya çalışılan Türkiye'nin batılılaşma gayretleri, gerici güçlerin direnişine karşın Cumhuriyetin kurulmasını takiben birbiri ardına gerçekleştirilen reformlarla, dönüşü olmayan bir yola girmiştir.
Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 1963 yılında Ankara'da imzalanan Ortaklık Anlaşması, ülkemizin batılılaşma gayretlerinin son halkasıdır.
Yıldırım Keskin, “Avrupa Yollarında Türkiye“ adını verdiği anılarında, diplomat ve yazar kimliğiyle, Türkiye'nin Avrupa yollarında otuz beş yıllık inişli çıkışlı sürecinin perde arkasını anlatıyor.
“Avrupa Yollarında Türkiye“, İsmet İnönü, İhsan Sabri Çağlayangil, Ali Bozer, Vahit Halefoğlu, İsmail Cem, Turgut Özal, Bülent Ecevit, Mesut Yılmaz, Necdet Uğur, Ahmet Taner Kışlalı gibi siyasetçilerin ve gazetecilerin yer aldığı; aynı zamanda Muhsin Ertuğrul, Aziz Nesin, Cüneyt Gökçer, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Tanju Okan, Yaşar Kemal, Attila İlhan, Adalet Ağaoğlu, Tahsin Yücel, Elia Kazan, George Amado gibi sanatçıların da renklendirdiği zengin bir portreler galerisi.
Yalnız olaylar ve kişiler yok bu anılarda; çeşitli iktidarlar, siyasal akımlar ve dalgalanmalar içinde ayakta kalmaya ve görevini yapmaya çalışan bir kamu görevlisinin öyküsü de var.
Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerinde akla ilk gelen adlardan biri olan Yıldırım Keskin'in anıları, 20. yüzyıl tarihimize ışık tutacak en önemli katkılardan biri.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789754949438
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
449
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2001-04
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat