İdeolojinin Soykütüğü 1 Marx ve İdeoloji

%20
İdeolojinin Soykütüğü 1 Marx ve İdeoloji,Nur Betül Çelik
Üç ciltten oluşacak bu eser, toplumun bilimleri literatürünün belki de en tartışmalı kavramlarından biri olan ideoloji'nin günümüzün toplumsal ve siyasal koşullarını açıklamada yeterli olup olmadığı sorusu üzerine temellenmektedir. Çalışmanın ana amacı, ideoloji kavramının zengin ve çok anlamlı doğasına duyarlı, günümüz toplumlarının dokusuna uygun bir yaklaşım geliştirme olanağına işaret etmektir.
Elinizdeki ilk cilt, ideoloji kuramlarına kaynaklık eden düşünce geleneklerine, ağırlıklı olarak da Marx'ın eserlerinin ideoloji kuramına katkısına ayrılmıştır.
İkinci cilt, bütünüyle Marxtan sonra gelişen Hegel-Marx çizgisine yerleştirilebilecek Marxçı ideoloji kuramları ile temelde Marxçılığın eleştirisine dayanan Marxçılık-sonrası ideoloji kuramlarının karşılaştırmalı tartışılmasını içerecektir. Son cilt ise "soykütüğü çalışması"nın kökenlerini aydınlattığı kavramsal muğlaklığın ve kavramlaştırma sorunlarının nasıl aşılabileceği üzerinde durarak, olanaklı bir ideoloji kuramının ilkelerini ve öncüllerini ortaya koyma çabasının bir ürünü olacaktır.
Stok Kodu
9789757298595
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
198
Basım Yeri
Ankara
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat