Çuvaldaki Müttefik Silahlarınızı teslim edin...
Amerikalı Yarbay ın bu sesi iki katlı binanın Türk Özel Timlerince kullanılan bölümlerinde yankılandığında, 11 Türk Subayı ve misafirleri öğle yemeğinden henüz kalkmışlardı.
Türk İrtibat Timinin komutanı Yüzbaşı Aydın pencereden dışarıya baktığı anda tüm yüz ifadesi değişti. Dış kapı sonuna kadar açılmıştı ve sokakta, bahçede, merdivenlerde Amerikalı asker kaynıyordu. İşin ilginç yanı; o telaşlı, bağıran çağıran fotoğrafın içinde Peşmergeler de vardı. Hem de Amerikalıların en az dört katı kadar...
Yüzbaşı Aydın iki şeyi aynı anda düşündü. Gelenler Amerikalılardı ve Peşmergelerin de desteğine bakılacak olursa, Kürt grubun dolduruşuna gelmişlerdi. Üzerinde sivil bir kıyafet vardı. Az ötede ise el bombası duruyordu. Kolunu uzatsa ulaşabilirdi. Hatta bahçe içerisine yerleştirdiklerini de bir el hareketiyle patlatabilirdi.
Çatışmak ya da teslim olmak...
4 Temmuz 2003 te Süleymaniye de Türk askerlerinin başına çuval geçirerek bir operasyon yürüten ABD nin Türkiye ile ilişkileri tarihî bir dönemece girdi.
İlginç bir şekilde ABD nin Kurtuluş Günü ne de denk gelen olayların öncesinde ve sonrasında gizli kapılar ardında yapılan görüşmelerin ve tezkereler sürecinde yaşanan inanılmaz olayların yanı sıra; Basına yansıyan yanıltıcı ve düzmece kurguların, örtülü gerçeklerin izini süren Ahmet Erimhan, bilinmeyenleri bir bir ortaya döküyor.
Yaşananları, söylenenleri, gizlenenleri ve ardında yatan asıl nedenleri titizlikle sorgulayan bu kitap, gelecek kuşaklara referans olacak müthiş bir belge niteliğinde.
Ayrıntılı Bilgiler Çuvaldaki Müttefik, Bir Harf Yayıncılık, 9799759198373, Ahmet Erimhan
Stok Kodu
9799759198373
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
490
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-3
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat