Barbaros Hayrettin Paşa Barbaros Hayrettin Paşa Akdeniz in ve özellikle Kuzey Afrika nın Osmanlı Devleti ne bağlanmasında yeri doldurulmaz hizmetler vermiş olan Türk Korsanları ve denizcilerinin macera ve mücadelelerini, bitmez tükenmez enerjilerini anlatan bir eser.
Osmanlı Deniz Kuvvetleri subaylarından Ali Rıza Seyfi bu kitapta, Kuzey Afrika kıyılarının antik çağdaki durumunu, Kartaca nın gelişimini, Roma karşısında aldığı yenilgiyi ve Vandal istilasını özetledikten sonra, Barbaros kardeşlerin korsanlıktan fatihlik aşamasına yükselişini, Osmanlı Devleti nin denizciliğe yaklaşımını, Akdeniz de verdiği mücadeleyi ele alıyor. Osmanlı donanması ve savaş stratejileri hakkında bilgiler veriyor. En önemlisi de Preveze Savaşı nın ayrıntılı bir anlatımı eşliğinde bu zaferin ardında ne tür bir denizcilik dehasının yattığını gözler önüne seriyor.
Denizcilik, Akdeniz tarihi ve savaş stratejileri meraklılarının bu kitabı ilgiyle okuyacağından eminiz. Barbaros Hayrettin Paşa, Bir Harf Yayıncılık, 9799759198229, Ali Rıza Seyfi
Stok Kodu
9799759198229
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
160
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-2
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat