Bir Filozofun Özel Yaşamı Ziya Gökalp

%5
Bir Filozofun Özel Yaşamı Ziya Gökalp,Esma Ocak
Bir Filozofun Özel Yaşamı Ziya Gökalp Bu kitap Ziya Gökalp in özel yaşamına ışık tutuyor. Yazar Esma Ocak, her ne kadar Ziya Gökalp in vefatından birkaç yıl sonra doğmuş olsa da, ünlü düşünür ve eylem adamının yakını olma ayrıcalığını taşıyor.
Ocak, aile çevresinde Ziya Gökalp hakkında anlatılanları yıllar boyunca kaydederek son derece değerli bir bilgi dağarcığı oluşturdu ve bunları yıllar sonra kaleme aldı.
Aydınları halka gitmeye, onlara medeniyet götürmeye ve onlardan kendi kültürlerini öğrenmeye çağıran Ziya Gökalp, bu felsefesini özel yaşamına da yansıtıyor, yakınlarına ve akrabalarına, çevrelerinden Türk kültürünün ayrılmaz parçası olan masalları, fıkraları, bilmeceleri, öyküleri öğrenip yazarak kendisine getirme görevini veriyordu.
Bir Filozofun Özel Yaşamı: Ziya Gökalp kitabında birbirinden güzel hikayeler, bilmeceler, masallar bulacak, ayrıca Kaşgarlı Mahmut un Divanü Lugat-it-Türk adlı eserinin bulunuş öyküsünü okuyacaksınız.
İşte Ziya Gökalp in özel yaşamından bir kesit:
Bir gün, kızının elişi dersine yardımcı olma görevi, karısı hasta yatağında yattığı için, Ziya Gökalp e kalır. Ödev olarak kanaviçe işlenecektir. Baba-kız birlikte evdeki bohçaları karıştırır, bir patiska bulur ve üstüne "Yaşasın özgürlük, adalet, eşitlik," ifadesini yazarlar. Bir Filozofun Özel Yaşamı Ziya Gökalp, Bir Harf Yayıncılık, 9799759198212, Esma Ocak
Stok Kodu
9799759198212
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
159
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-1
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat