Türkiye'de Ulus Devletin Dinamikleri

%5
Türkiye'de Ulus Devletin Dinamikleri,Mehmet Naci Engin
Türkiye'de Ulus Devletin Dinamikleri M. Naci Yengin bu kitabında Osmanlı-Türk devlet adamı ve aydınının Batıya ve kendi kültürüne bakışını eleştiriyor.
Ulus-devletin bir Batı icadı olduğunu vurgulayan yazar bu ithal fikrin Türk-İslam kültürüne uyup uymayacağını zamanın göstereceğini ileri sürüyor.
Başka çarpıcı tezler de ortaya koyuyor. Türkiye nin bir ulus-devlet olarak kurulmasının bazı Batılı güçlerin işine geldiğini; İtalyanların, Fransızların ve ABD nin Kurtuluş Savaşı na verdikleri desteğin bunun bir göstergesi olduğunu iddia ediyor.
Yazarın bazı olgulara dayanarak tartıştığı bir diğer fikir de şu: Milliyetçilik, modernizm, demokrasi, laiklik gibi değerler Osmanlı-Türk toplumuna tepeden inme olarak, zorla benimsetilmiştir.
Yazarın bir başka değerlendirmesine göre Osmanlı Devleti ni ve Türkiye Cumhuriyeti ni Batılılaştırmak isterken özgürce ve Türk milletinin çıkarını düşünerek hareket ettikleri kanısında olan devlet adamları ve aydınlar aslında Batının bir sömürgeleştirme aracı olan Oryantalizm akımının dümen suyuna girmişlerdir.
Türkiye de Ulus Devletin Dinamikleri, sisteme İslamcı kamptan bir eleştiri. Siyasal görüşünüz ne olursa olsun mutlaka okuyun, tartışmaya siz de katılın. Türkiye'de Ulus Devletin Dinamikleri, Bir Harf Yayıncılık, 9799759198182, Mehmet Naci Engin
Stok Kodu
9799759198182
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
232
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-3
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat