Osmanlı'nın Yükselişi ve Çöküşü Osmanlının Yükselişi Çöküşü Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili geniş kapsamlı sosyo-ekonomik incelemelerden biri olan bu eserde Necdet Sevinç, hiçbir incelemelerden biri olan bu eserde Necdet Sevinç, hiçbir yazarın üstünde durmadığı Osmanlı imalat ve ihracatı konularında çok önemli bilgiler veriyor.
Yükseliş devrinde yabancı pazarlarda hararetle aranan dünyanın en kaliteli mallarının Türkiye'de üretildiğini ve bütün dünyaya ihraç edildiğini belgelerle açıklayan Necdet Sevinç, ihraç mallarının Osmanlı bütçesinde önemli bir yekün tuttuğunu rakamlarla ortaya koyuyor.
Günümüzde Türk milliyetçiliğinin en seçkin temsilcilerinden olan Necdet Sevinç'in bu eseri ayrıca; dönme-devşirme, Enderun iktidarında pekişen Osmanlı egemen sınıfına karşı Türkmen aşiretlerinin yürütegeldiği mücadelelerden dramatik ve milli bir hikayesi. Tanzimat, Jöntürk, İttihat Terakki hareketlerini ve Osmanlı devletinin siyasi, iktisadi, kültürel çöküşünü Türk milliyetçiliği zaviyesinden inceleyen yazar, eserin sonunda Osmanlı vezir-i azamanlarının, kaptan-ı deryalarının, maliye ve hariciye nazırlarının milliyetlerine dair bir liste sunuyor. Osmanlı'nın Yükselişi ve Çöküşü, Bir Harf Yayıncılık, 9799758961121, Necdet Sevinç
Stok Kodu
9799758961121
Boyut
140-200
Sayfa Sayısı
766
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-11
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat