Cengiz Han denince sorular yığılıyor aklımıza:
Cengiz Han imparatorluğunda Türkler büyük çoğunlukta olduğu halde Cengiz Han neden 'devlet-milletine' 'Türk' adını takmadı da hepsine 'Moğol' kimliğini taktı'!
Kendisi Türkçe konuşur muydu'
Cengiz Han'ın kişiliği nasıldı'
Tarihçilerin hemen hepsi onun için 'tarihin eşsiz, en müthiş şahsiyeti' diyor neden'

Cengiz Han hâlâ güncel bir konu, ama soyu ve aidiyet yönü bilimsel açıdan pek bilinmiyor. Batı O'nunla ilgili filmler, diziler çekiyor, popüler dergilerinden özel sayılar hazırlıyor, araştırmalar hazırlanıyor, bu konuda yazı yazanlar onu artık Türk değil de Moğol kabul ettiklerinden mi bu ilgi' Tabii şahsiyeti ve hayatı yeterince ilginç diye düşünüyor da olabilirler. Biz ise Cengiz Han'ı Atatürk zamanından itibaren 'Türk büyüğü' olarak benimsedik. O günlerden beri doğan erkek çocukların çoğuna 'Cengiz' adını taktık, hatta O'nun çocuklarının adı da sosyal hayatımızda yerini aldı, 'Çağatay, Kubilây, Oktay, Batu'.

Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan bu kitapta Cengiz Han'ın kimlik şifrelerini duygusal iddialara kapılmadan çözmeye çalışıyor. Bilimsel metotlarla, en ünlü ve saygıdeğer ilim adamlarının yazılarının da yardımıyla. Ve bu arada eşine az rastlanır bu tarihî şahsiyetin hayatına bilinen bilinmeyen pencereler de açarak.
Stok Kodu
9789759198985
Boyut
140-230
Sayfa Sayısı
240
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat