Yosmalar Salahaddin Enis, yaşamın en acılı, en karanlık, en düşkün yanlarına çevirmiş gözünü... "Yosmalar" toplumsal hayata tüm yalınlığı ile yaklaşan bir roman.
Savaş sırasında İstanbul zenginlerinin ilişkilerini, kumar ve fuhuşu, ahlaki çöküntüyü çok açık bir dille ele alırken, genel olarak toplumsal hayatta din, ahlak ve kanun gibi değerleri topyekun reddeden nihilist bir yaklaşım sergilemesine rağmen, sonunda kahramanını bu bataktan çıkararak bir umut ışığı yakmayı da ihmal etmez.
Fıtnat'ın davranışlarındaki tüm olumsuzluklar ve iç çatışmalarındaki karmaşık örgüde ortaya çıkan durum, aslında günlük hayatımızın da en büyük açmazlarından birisi. Niyeti ne olursa olsun insanı sorumlu kılan davranışlardır.
Enis, roman kahramanı Fıtnat'ın çift karakterli yapısı ve yaşamı boyunca iç çatışmaları içerisine gizlemiş olduğu ruh halinde; Fıtnat'ın çatışmalı karakterlerinden birisine bürünerek dönemin sosyal ve siyasal eleştirisini yapmaktadır. Yosmalar, Bir Harf Yayıncılık, Yiğit Malatyalı, 9799758961046, Salahaddin Enis
Stok Kodu
9799758961046
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
252
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-8
Çeviren
Yiğit Malatyalı
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat