5n 1 Kamyon Star Gazetesi Ankara Temsilciliği görevini yürüten Şamil Tayyar, "Acaba kamyonlar olmasaydı, tarih nasıl yazılırdı'" sorusunu ve cevabını da kendi bilgileri ve belgeler ışığında kurguluyor.
Bu ilgi çekici eserdeki olaylarda yer alan isimlerden bazıları şöyle:
Abdullah Öcalan, Abdullah Çatlı, İbrahim Şahin, Turgut Özal, Adnan Kahveci, Yekta Okur, Tansu Çiller, Esad Coşan, Akman Akyürek, Bedri İncetahtacı...
...Susurluk kazasıyla birlikte, 'kamyon' siyasi bir içerik kazanmış, 'kamyon' etrafında şekillenen trafik kazalarına hep şüpheyle bakılmaya başlanmıştır. 'Kamyon' artık bir semboldü.
Öyle ki, 'suikast silahı' gibi kullanılmasının yanısıra bazı garip tesadüflerin de kahramanıdır artık. Kimi zaman ölümlere yol açan bir suikast silahı veya ölüm davetiyesi, kimi zaman yeni hayatlara açılan yelken olmuştur. O nedenle, kitapta yer verdiğim 21 öykünün 3'ünde 'kamyon'un tesadüfen hayat kurtardığı olaylar da yer almaktadır.
'5 N, 1 Kamyon' adına gelince...
Malum, '5 n, 1 k' haberciliğin temel kuralıdır. '5 n', 'Ne, nerede, ne zaman, niçin, nasıl' sorularını anlatır. 'K' ise 'kim' karşılığıdır. Yani, bir haberde, tüm bu soruların yanıtlarının bulunması gerekir. Kitapta, '5 n' sorularına yanıt bulmaya çalışırken, 'kim'in kimliğini 'kamyon' olarak deşifre ettim. Böylece, makale formatında kaleme aldığım her kamyon (traktör/TIR) öyküsü, aynı zamanda Türkiye'de son çeyrek yüzyılın 'derin tarihi'nin bir özeti oldu... 5n 1 Kamyon, Bir Harf Yayıncılık, 9799759198687, Şamil Tayyar
Stok Kodu
9799759198687
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
191
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-10
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat