“Şimdi artık doğrudan dertlere parmak basılıyor. “Dış güç“lere atıf yapılarak memleket dertleri sıralanıyor, IMF politikaları eleştiriliyor. İstanbul'dan dünya başkenti olarak söz edilebiliyor, dünya şehri olarak değil. Kıbrıs'tan, Ege'den, Karadeniz Bölgemiz için beslenen kötü niyet ve planlardan bahsedilebiliyor, İsrail'in yayılmacı politikaları eleştirilebiliyor, ABD'ye posta koyulabiliyor, hatta Sultan Fatih'in “milli“liği vurgulanabiliyor.
Biz, sarsılmaz zannedilen hegemonyalara karşı yapılan posta koyuşları delikanlılık sayıyoruz ve delikanlılığı seviyoruz, kim ne derse desin!
İşi bu kadar genişlettiğime bakmayın, ben önce modernizmi kendi küçük dünyamda eleştiriyorum. İnsanlar “fıtrat“tan kopunca, kendilerine başka amaçlar, yaşama hedefleri belirlediler. Bunun genel ve yaygınlaşmış adı da şimdi “Tüketim“ oldu. Elden geldiğince para kazanmak, “tüketmek“, yemek, içmek ve ayrıca “Fıtrat“a aykırı olarak yemek, içmek, rahat etmek, problemsiz bir hayat, eğlence, seks, uyuşturucu!
Ben, kendi küçük dünyamda, tab'ıma uymayan modernite ürünlerini kullanmıyor, kurumlarına da fazla ilgi duymuyorum. Duymuyorsam duymuyorum, ne yapayım! Bu da benim hayatımın anlamı!
Afet Ilgaz'ın kaleminden: Diriliş ve Direnişe Dair Denemeler.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789758618712
Boyut
125-195
Sayfa Sayısı
188
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-05
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat