Toplumsal İktidar ve MedyaGazi Mahallesi Olaylarının Basında Sunumu

%20
Toplumsal İktidar ve Medya,Ercan Özyiğit

Çalışmamızın konusunu, toplumsal iktidar ilişkileri ve bu iktidar ilişkilerinin medyada temsili çerçevesinde kamuoyunda Gazi Mahallesi Olayları olarak bilinen ve 12 Mart 1995 günü saat 21.00 sıraları İstanbul Gazi Mahallesinde kimliği belirsiz kişilerce Alevi yurttaşların yoğun olarak bulunduğu kahvehanelere silahlı saldırı yapılması ile başlayan toplumsal olayların yazılı basında sunumu oluşturmaktadır.
Bu çalışmada bir örneklem çerçevesinde, yazılı basın haberlerinde hangi söylemlerin öne çıktığı, çerçevelendirmenin ne şekilde yapıldığı, hangi anlamların dışlandığı, ne tür meşrulaştırmalar yapıldığı gibi konular sorunlaştırılarak ulusal güvenlikle ilgili görülen kriz durumlarında medyanın toplumsal rolünün sorgulanması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada haber metinleri içinde iktidar sahiplerinin söylemlerin nasıl temsil edildiği serimlenmeye çalışılacaktır.
Çatışmalı konular veya kriz durumları, haber konusunda ortaya konan kuramsal bulguların bir örneklem çerçevesinde nasıl pratiklere yansıdığının görülebilmesi için uygun örneklerdir. Bu nedenle, 12 Mart 1995 günü İstanbul Gazi Mahallesinde meydana gelen olaylar ulusal bütünlük ve ulusal güvenlikle doğrudan ilgili bir kriz durumu olarak görülebileceğinden çalışmamızın örnek olayı olarak seçilmiştir.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789752641228
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
120
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat