Bergson, metafiziğin önşartı mahiyetindeki karşıtların bilgisinin ötesinde bir başka türünün ve bir başka bilgi alanının mevcut olduğunun farkındadır.
Metafiziğin alanı ebedi, değişmez ve külli ilkelerin alanıdır. Bilginin elde edilmesi insanın kendini aşmasını dolayısıyla çaba ve cehdi gerektirir. Bu bilgi alelalde bilgiden farklıdır ve bilgi konusu olan şey ile aynileşmeyi icab eder.
Marcel'e göre, insanlar günlük hayatın her geçen gün daha da karmaşıklaşan akışı içinde yüklendikleri fonksiyonlarla yek diğerleriyle ikame edilebilir bireyler haline geldikçe, hayatın içi de bu ölçüde boşalmaktadır.
Guenon: şayet her fert kendi içinde tam bir varlıksa ve Leibnitz'in monadları gibi kapalı bir sistem teşkil ediyorsa metafiziğe yol bulmaya imkan yoktur. Çaresiz bir şekilde kendi üzerine kapanmış bu insan (cet etre), kendisinin ait bulunduğu varlık (existence) planından olmayan bir şeyi bilmek için hiçbir vasıtaya sahip olamayacaktır. Fakat durum böyle değildir. Gerçekte fert hakiki varlığın (l'etre veritable) ancak geçici ve arizi (contingente) tezahürünü (manifestation) temsil etmektedir. Bu fert, aynı varlığın diğer mertebelerinin namütenahi (indefinie) çokluğu arasında ancak hususi bir mertebeden (etat) ibarettir.
Yayınevi olarak önemli çalışmayı birarada yayınlamak siz okurlar için büyük bir kazançtır. Bize “hayırlı olsun“ demek düşüyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758257270
Boyut
125-195
Sayfa Sayısı
119
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999-05
Çeviren
Ahmet Aydoğan,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat