Kral, yeryüzünde yeni bir ülke keşfedebileceğini iddia eden küçük bir çocuğu huzuruna çağırır. Çocuğa, kendi ülkesini keşfetmesi için bir süre tanır. Çocuk saraydan ayrılır ve ülkesini keçfe çıkar. Ancak günlerce, haftalarca yol almasına rağmen Kral'ın ülkesinden dışarı adım bile atamaz. Sonunda iyice yorulur ve artık ''dünyada keşfedilecek'' yeni bir ğlke olmadığı gerçeğine inanmak zorunda kalır. Ama Kral'a söz vermiştir. Geri kalan süre boyunca ormanda gizlenir. Süre bittiğinde saraya geri döner. Kral, durumu sorar: ''Söyle bakalım, keşfettin ni yeni bir ülke?'' Çocuk, mahcup olmamak için ''Evet'' der, ''keşfettim''. Karl nerede olduğunu sorar ve çocuk yeni ülkenin hangi yönde olduğunu dösterir. Bunun üzerine Kral bir adamını o yöne gönderir. Adam gider, ancak gittiği yerde hiçbir ülke olmadığını görür ve çocuğun ''yalan'' söylediğini anlar. O da bir süre ormanda kalır ve sonra geri döner. Kral, adama sorar: ''Söyle bakalım var mı böyle bir yer?'' O sırada çocuk ta saraydadır. Adam ve çocuk göz göze gelir. Ve adam Kral'a dönüp ''Evet efendim, var!'' der. Çocuk bunun üzerine ''Amerigo, Amerigo!'' diyerek adama doğru koşar. (Kralın adamının adı Amerikan Vespuçi'dir.) Böylece o ülkenin adı da Amerika olarak kalır...
Bugün Amerika'ya gitmek için uçağa binenlere pilotlar uçakta bu hikayeyi anlatırlar, onlar da tarih boyunca o çocuğu yalancı çıkarmamak için eşe dosta kendi uydurdukları ''Amerika Maceralarını'' anlatıp dururlar. Ve bu böylece sürer. Ta ki günümüze kadar!
Amerika diye bir yer var mı? Hollywood diye bir yer var mı? Marilyn Monroe diye biri yaşadı mı? Elvis Presley hala yaşıyor mu? New York diye bir şehir var mı? İkiz Kuleler'e yapılan uçaklı saldırı gerçek miydi?
(Tanıtım Yazısından)

Stok Kodu
9789752640054
Boyut
125-195
Sayfa Sayısı
208
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat